"Prezydent RP odbył półgodzinną rozmowę telefoniczną z Prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem, który objął swój urząd w lutym tego roku. Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa obu polityków" – powiedział Szczerski PAP. Dodał, że prezydenci omówili sytuację związaną ze strategiami uruchamiania gospodarek obu państw po okresie zamrożenia w wyniku pandemii oraz sytuację polityczną w obu krajach.

Szczerski zaznaczył, że "zdaniem prezydentów warto poddać analizie fakt, że kraje regionu Trójmorza zostały relatywnie, na chwilę obecną, w znacznie mniejszym stopniu dotknięte skutkami zdrowotnymi pandemii koronawirusa". "Jednocześnie nie oznacza to, że ich gospodarki nie będą wymagały także w przyszłości istotnego wsparcia dla odzyskania swojego pełnego potencjału" – zastrzegł.

Jak powiedział szef gabinetu Andrzeja Dudy, "prezydenci uznali, że istotną rolę w stymulowaniu gospodarek powinna odgrywać ambitna polityka na poziomie Unii Europejskiej skierowana odpowiednio do wszystkich krajów członkowskich". Poinformował, że rozmowa dotyczyła także "perspektyw rozwoju Inicjatywy Trójmorza w kontekście tegorocznego szczytu planowanego jesienią w Tallinie".

Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił prezydenta Chorwacji do złożenia wizyty w Polsce. Otrzymał zapewnienie, że do wizyty takiej dojdzie w pierwszym możliwym terminie, a jej głównym celem będzie dyskusja o Trójmorzu – poinformował Szczerski.

Reklama

Wywodzący się z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zoran Milanović został zaprzysiężony na urząd prezydenta Chorwacji w lutym br. W styczniu w drugiej turze wyborów pokonał dotychczasową prezydent Kolindę Grabar-Kitarović.(PAP)

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Jakub Borowski