Z opublikowanej na stronie internetowej IEEE w czwartek analizy doradcy hiszpańskich służb wywiadowczych Jorge Abada Soto wynika, że Chiny znalazły się podczas pandemii w stanie “wojny bez użycia broni konwencjonalnej” przeciwko USA. Konflikt ten jego zdaniem polega na walce o narzucenie światu “przesłania dotyczącego epidemii Covid-19”.

“Oba te kraje dążą do udzielenia odpowiedzi na pytania pojawiające się wraz z pandemią” - twierdzi hiszpański ekspert.

Soto uważa, że walka o narzucenie światu swojego przekazu dotyczącego pandemii ma związek z nowymi technologiami oraz nasilającymi się w internecie zjawiskami.

“Kontrowersyjna sieć 5G, nowe platformy społecznościowe, takie jak WeChat, używanie nowych mechanizmów (…) służących prowadzeniu kampanii dezinformacyjnych przez boty, wraz z innymi nowymi taktykami czekającymi wciąż na zdemaskowanie, stanowią wyzwanie dla bezpieczeństwa narodowego. Kto kontroluje wszystkie te nowe technologie będzie kontrolował +prawdę+” - napisał Soto.

W innym dokumencie opublikowanym przez IEEE doradzono władzom Hiszpanii ograniczanie uzależnienia od Chin w zaopatrywaniu się w tym kraju w materiały medyczno-ochronne. Eksperci zalecają rządowi Hiszpanii wspieranie własnych firm w ich produkcji poprzez system subwencji.

“Niezbędne jest zapewnienie określonych ilości materiałów medycznych oraz zdolności ich wytwarzania w taki sposób, w jaki zapewnia się rezerwy na wypadek wojny” - napisali autorzy dokumentu opracowanego przez zespół kierowany przez generała brygady Jose Antonio Herrerę.

Autorzy raportu zasugerowali też, aby władze Hiszpanii rozpoczęły wspieranie państwowych spółek wytwarzających w sposób niezależny od sektora prywatnego substancji medycznych, które mogą być konieczne w sytuacji ponownego nasilenia się pandemii.

Na potrzebę uniezależnienia się od Chin wskazał też w majowym numerze wydawanego przez armię periodyku “Ejercito” ekspert ds. logistyki hiszpańskich sił lądowych pułkownik Javier Arevalo, przypominając, że wspieranie przez Pekin i Moskwę sprzętem medycznym pogrążonych w pandemii Włoch mogło być próbą wbicia klina między Italię a innych członków UE.

“Koronawirus ujawnił, że nasze uzależnienie od Chin stanowi problem dla bezpieczeństwa narodowego” - podsumował Arevalo.

Hiszpański pułkownik przypomniał, że władze ChRL zakazały eksportu niektórych produktów farmaceutycznych oraz materiałów sanitarnych, czym doprowadziły do braków potrzebnych do walki z pandemią środków w wielu państwach świata, w tym w USA i krajach UE.

Marcin Zatyka (PAP)