"Prezydent Ghani uruchomił dziś (w niedzielę) procedurę uwolnienia aż do 2 tys. uwięzionych talibów w geście dobrej woli w odpowiedzi na decyzję talibów dotyczącą zawieszenia broni podczas Id (al-Fitr)" - napisał na Twitterze rzecznik Ghana Sedik Sedikki.

Afgańscy talibowie ogłosili w sobotę, że wprowadzają trzydniowe zawieszenie broni na Id al-Fitr, czyli święto zakończenia ramadanu. Rozejm obowiązuje od niedzieli.

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo w wydanym w niedzielę komunikacie wyraził zadowolenie z zapowiedzi zawieszenia broni i nadzieję, że przywódcy talibów "nie będą eskalować przemocy po Id (al-Fitr)".

Walki w Afganistanie nasiliły się ostatnio, mimo apelu władz o rozejm na czas ramadanu.

W kwietniu talibowie odrzucili wezwanie rządu o rozejm na czas ramadanu, nazywając ten apel "nieracjonalnym".

Walki trwały przez cały święty miesiąc muzułmanów. Co najmniej 146 cywilów zostało w tym okresie zabitych przez talibów, a 430 - rannych.

Id al-Fitr - Święto Przerwania Postu - czyli koniec ramadanu rozpoczyna się - w zależności od kraju, a nawet rejonu - od oficjalnego potwierdzenia, że już ukazał się księżyc w jego pierwszej fazie, dlatego też część krajów obchodzi je w tym roku w piątek, inne w sobotę lub niedzielę. Czasem trwa ono dwa lub trzy dni.(PAP)

fit/ kar/