205 tys. przedsiębiorstw, głównie mikrofirm, otrzymało finansowanie z Tarczy finansowej; łącznie 40 mld zł - poinformował w czwartek na wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys.

Szef PFR powiedział, że mija miesiąc od uruchomienia Tarczy finansowej, na którą rząd przeznaczył 75 mld zł. "Program przebiega bardzo sprawnie, przekroczyliśmy dzisiaj liczbę 205 tys. przedsiębiorstw, które otrzymały w tym okresie finansowanie na łączną kwotę 40 mld zł" - powiedział Borys.

Jak zaznaczył Tarcza finansowa chroni w tej chwili miejsca pracy 2 milionów osób. "Z tych 205 tys. przedsiębiorstw aż 155 tys. stanowią mikroprzedsiębiorstwa, czyli te najmniejsze firmy zatrudniające między 1-9 pracowników. Średnia kwota subwencji dla mikrofirm to jest 72 tys. zł, czyli dokładnie tyle ile było zakładane w programie rządowym" - mówił Borys.

Dodał, że w przypadku małych i średnich firm średnia kwota wynosi 650 tys. zł, a główne branże korzystające z Tarczy finansowej to handel, przetwórstwo przemysłowe, budownictwo, ale też znaczące środki, ponad 1 mld zł, otrzymał obszar ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

Borys dodał, że liderem udzielanie wsparcia dla firm jest w ramach Tarczy finansowej jest PKO BP, a za nim bank ING, a potem Santander, Pekao i mBank.

>>> Polecamy: Maseczki, wesela, otwarcie kin i teatrów. Rząd otwiera gospodarkę [NOWE ZASADY]