ikona lupy />
Inne

Portal Statista przedstawił wyniki badania analityków CB Insights. Według ich raportu najwięcej wartą firmą na świecie jest ByteDance. Sztandarowym produktem ByteDance jest wyceniana na 75 miliardów dolarów platformaToutiao, która – analizując treści wyszukiwane przez użytkowników i ich interakcje – wykorzystuje algorytmy i uczenie maszynowe, by wygenerować jak najbardziej adekwatne treści.

Drugi pod względem wartości startup również pochodzi z Chin – to aplikacja transportowa Didi wyceniona na 56 miliardów dolarów. Amerykańskie firmy stanowią obecnie tylko 40 proc. pierwszej dziesiątki – w zeszłym roku stanowiły 60 proc., jednak Juul Labs i WeWork wypadły z rankingu. Pozostałe cztery amerykańskie startupyStripe, Airbnb, SpaceX i Epic Games – wycenione są na 15-36 miliardów dolarów. Amerykańska firma fintechowa Stripe jest jedną z najszybciej rozwijających się firm na tej liście – zwiększyła swoją wycenę z 22,5 miliardów dolarów do 36 miliardów dolarów. W top 10 znalazło się również Paytm(indyjska firma zajmująca się systemem płatności elektronicznych i technologii finansowej) oraz aplikacja transportowa z Singapuru – Grab.

Według CB Insights w maju 2020 r. na świecie było ponad 400 startupów ze statusem jednorożca (firmy wycenionej na co najmniej 1 miliard dolarów).

Reklama

>>> Czytaj też: Nie "czarny łabędź", a "szary nosorożec". Arak: widzieliśmy kryzys, ale go zlekceważyliśmy