Składający wizytę w Wilnie szef dyplomacji pytany na konferencji prasowej o kwestię praw mniejszości polskiej na Litwie odparł, że Polska monitoruje ich przestrzeganie.

"Oczekujemy zwiększenia jakości i skuteczności nauczania języka polskiego (na Litwie)" - mówił szef MSZ.

"Zdajemy sobie sprawę, że okres pandemii nie sprzyja bezpośrednim kontaktom. Będziemy zachęcać Ministerstwa Edukacji Narodowej (obu krajów) do wdrożenia porozumienia, które istnieje, i wprowadzenia harmonogramu, do wdrożenia i implementacji zapisów, które istnieją, żeby społeczności polska na Litwie mogła cieszyć się pełnią praw zgodnie z prawami międzynarodowymi" - dodał.

Reklama

Deklarował jednocześnie gwarantowanie praw społeczności litewskiej w Polsce.

"Przykładamy wagę do tego, by społeczność litewska w Polsce mogła cieszyć się wszystkimi prawami" - powiedział szef polskiego MSZ.

Czaputowicz ocenił obecne relacje polsko-litewskie jako bardzo dobre i powiedział, że będą się one przekładać m.in. na realizację praw mniejszości narodowych w obu krajach.

Podkreślał wspólne interesy Polski i Litwy oraz ich "identyczne" podejście do UE i NATO.

Z kolei szef MSZ Litwy Linas Linkeviczius poinformował, że 2021 rok będzie obchodzony na Litwie jako rok Konstytucji 3 maja.

Podkreślał, że po pandemii koronawirusa stosunki dwustronne będą kontynuowane i wzmacniane nie tylko w obszarze politycznym, ale także kulturalnym.

Linkeviczius akcentował również bardzo zbliżone stanowiska Polski i Litwy np. w sferze negocjacji budżetowych w UE.

Z Wilna Mateusz Roszak (PAP)

autor: Mateusz Roszak