Oczekiwanie spokojnej przedświątecznej sesji stało się mało realne przy dynamicznie rosnących obrotach. Dziś rolę przodownika zwyżki największych spółek przyjął ORLEN, którego akcje systematycznie przez całą sesję zyskiwały na wartości i zakończyły 8 proc. zwyżką. Bardzo dobrze wypadło również PBG po informacji, że konsorcjum złożyło najkorzystniejszą ofertę na Stadion Narodowy.

Mimo, że podczas sesji nie brakowało danych makro informacje miały marginalne znaczenie. Dane o miesięcznym spadku niemieckiej produkcji przemysłowej o 2,9 proc. czy 654 tysięcy nowych bezrobotnych w USA przeszły bez najmniejszej reakcji. Podobnie było z decyzją o pozostawieniu stóp procentowych w Anglii na dotychczasowym poziomie 0,5 proc. Wszystkie informacje były na tyle blisko prognoz i na tyle odległe od rynkowych nastrojów, że nikt absolutnie się nimi nie przejmował.

Postój krajowego rynku na minusach nie trwał długo, bo tylko do godziny 14. Wtedy inwestorzy dostali prezent i czwarty największy amerykański bank Wells Fargo  poinformował o prognozie zysku 3 miliardów dolarów za pierwszy kwartał. Wszystkie giełdy zareagowały istotnym ruchem w górę. Na WIG20 przybrał on rozmiar euforii, ponieważ rynek szybko pokonał wczorajsze maksima i wyszedł na 2,5 proc. wzrosty. Do końca dnia podaż nie miała szans już absolutnie niczego zmienić i ostatecznie WIG20 wzrósł o 2,5 proc. przy blisko 1,9 miliarda obrotów. Dzięki tej jednej szybkiej akcji byki doprowadziły WIG20 do poziomu z początku roku. Można więc powiedzieć, że rynek sprawił świąteczny prezent wszystkim graczom wymazując spadki z ostatnich trzech miesięcy i po raz kolejny potwierdził determinację kupujących.

Za nami kolejna sesja z dużymi obrotami i pokaźnymi wzrostami. Bez wątpienia można ją podsumować jako dobry koniec bardzo dobrego tygodnia. Optymistyczny jest fakt, że żadna z branż nie jest faworyzowana a kupujący łaskawym okiem spoglądają na wszystkie walory. W tym całym optymizmie nie można zapomnieć, że ostatnie dwa tygodnie to już euforyczna zwyżka. Takie nie mogą trwać wiecznie…

Paweł Cymcyk
Analityk
A-Z Finanse