Internetowe serwisy social lending umożliwiają udzielanie pożyczek między prywatnymi osobami bez konieczności podpisywania umów i płacenia wysokich prowizji.
Banki przestały chętnie udzielać pożyczek i zmuszają klientów do płacenia wyższych marż i prowizji. Osoby potrzebujące pieniędzy mogą skorzystać z internetowej tzw.pożyczki społecznościowej.
Pożyczka w internecie
Reklama
Działające od ponad roku pierwsze polskie serwisy internetowe social lending umożliwiają zaciąganie i udzielanie pożyczek pomiędzy osobami prywatnymi. Odbywa się to na korzystniejszych zasadach niż w tradycyjnych instytucjach finansowych. Osoby, które potrzebują gotówki, nie muszą płacić wygórowanych odsetek (nawet od 1,67 proc. w skali roku), kilkuprocentowych prowizji, przechodzić skomplikowanych procedur i przedstawiać wielu zabezpieczeń. Z kolei pożyczkodawcy mogą ulokować pieniądze na znacznie wyższy procent niż w banku (do 22 proc. – jest to równowartość czterokrotności stopy lombardowej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej). Oprocentowanie pożyczek jest każdorazowo ustalane indywidualnie pomiędzy użytkownikami na zasadzie podobnej do aukcji internetowych, na których sprzedaje się towary i usługi. Pożyczkobiorcy wystawiają ofertę, zakreślając w niej maksymalne akceptowane oprocentowanie, z kolei pożyczkodawcy podczas składania oferty określają minimalne akceptowane oprocentowanie.
Wysokość oprocentowania zależy również od czasu, na jaki mają być pożyczone pieniądze, i wysokości pożyczki. Za pośrednictwem serwisów działających obecnie na polskim rynku osoby prywatne mogą udzielać sobie pożyczek w wysokości od 50 zł do 100 tys. zł. Serwisy dopuszczają pożyczkę od jednej osoby w wysokości maksymalnie 500 zł, gdyż zgodnie z unormowaniami kodeksu cywilnego do takiej kwoty można pożyczać pieniądze nie podpisując umowy. Wyjątkiem jest stosujące bardziej wyśrubowany system zabezpieczeń transakcji monetto.pl, gdzie maksymalna kwota jednorazowej pożyczki może sięgać nawet 25 tys. zł.

Zabezpieczenia transakcji

Pożyczanie pieniędzy w internecie nieznanym osobom może budzić obawy o bezpieczeństwo takich transakcji. Każdy z trzech działających serwisów przyjął różne sposoby zabezpieczeń transakcji i weryfikowania rzetelności swoich użytkowników. W Finansowo.pl pożyczki udzielane są wyłącznie między znajomym. Portal sprawdza, czy użytkownik podał poprawny numer telefonu i czy rzeczywiście jest posiadaczem wskazanego rachunku bankowego. W serwisie zastosowano system wzajemnych poleceń i komentarzy. Kokos.pl również weryfikuje informacje o rachunku bankowym, ale dodatkowo sięga po dane Biura Informacji Kredytowej.
Najbardziej rozbudowany system weryfikacji ma serwis Monetto, który zapewnia aż osiem stopni zabezpieczeń, m.in. dwustopniową weryfikację tożsamości, sprawdzanie wiarygodności finansowej w bazach Krajowego Rejestru Długów, InfoMonitora, ubezpieczenia, czy czarne listy niesolidnych dłużników.
Pożyczkobiorcy muszą zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych i złożyć w urzędzie skarbowym odpowiednią deklarację podatkową.
Ważne
22 proc. - mksymalne oprocentowanie
stawka pobierana obecnie przy pożyczkach pieniędzy za pośrednictwem internetowych serwisów social lending
Podstawa prawna
● Ustawa z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).