Budowa 1 mkw. domu drewnianego kosztuje mniej o co najmniej 10 proc. od budowanego metodą murowaną, a realizacja inwestycji jest do czterech razy szybsza.
Kojarzące się głównie ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą i Skandynawią domy drewniane zyskują w ostatnich latach coraz większe uznanie także i w Polsce. Buduje się je najczęściej w dwóch technologiach, tzw. kanadyjskich domów z bali. – Dziś budownictwo drewniane rozwija się głównie dzięki zmianie mentalności Polaków, bo nie budują już domów dla wnuków. Inwestor chce szybko wybudować dom dla siebie, a na to pozwala budownictwo drewniane. Dom wznosi się w ciągu trzech miesięcy – tłumaczy Wojciech Nitka z Centrum Budownictwa Drewnianego. W Polsce znane już są wszystkie najlepsze technologie i materiały budowlane, aby móc stawiać drewniane domy trwałe i energooszczędne – dodaje Wojciech Nitka.
Reklama
Z drewna czy z betonu
Dom z drewna można wykonać za mniejsze pieniądze niż tradycyjny, pod warunkiem że zastosuje się właściwą technologię. – Budując z drewna, inwestor uzyska szybko ciepły, energooszczędny i przyjazny człowiekowi dom – wylicza Wojciech Nitka. Z kolei Michał Jalovecký, prezes ES Polska, firmy budującej jednorodzinne domy murowane na terenie całej Polski, twierdzi, że domy murowane to sprawdzona i zaufana technologia. Jego zdaniem charakteryzują się dużą akumulacyjnością cieplną. Materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne stosowane do ich budowy są łatwo dostępne.
– Istnieje duża liczba hurtowni i składów budowlanych, gdzie można się w nie zaopatrzyć – dodaje – Michał Jalovecký. Budowa domów drewnianych wymaga dużej dokładności oraz zastosowania odpowiedniego drewna. Natomiast wadą domów murowanych jest czas trwania budowy– od 6 do 12 miesięcy, a często nawet dłużej, oraz to, że podstawowe prace budowlane można wykonywać tylko w sezonie. Domy murowane mają też dosyć grube ściany zewnętrzne, zwłaszcza jeśli są dodatkowo ocieplane.
Niższe koszty budowy
Średnia cena tzw. kanadyjczyka wybudowanego pod klucz to 1,6 tys. – 2 tys. zł za 1 mkw. Wliczone są w nią oprócz stanu surowego zamkniętego również instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, c.o., stolarka okienna i drzwiowa, elewacja zewnętrzna, ściany gotowe do malowania i podłogi. Jak twierdzi Wojciech Nitka obniżenie kosztu budowy metra kwadratowego domu jest spowodowane innymi czynnikami. Dzięki różnicy grubości ścian – ok. 16 cm w technologii szkieletowej, a ok. 60 cm w technologii tradycyjnej, przy zachowaniu podobnej izolacyjności cieplnej, powierzchnia domu drewnianego będzie ok. 8–10 proc. większa, co w poważnym stopniu obniża koszt metra kwadratowego budowy – tłumaczy Wojciech Nitka.
Nawet 30 lat gwarancji
Budową domów drewnianych zajmuje się coraz więcej firm w Polsce. W Centrum Budownictwa Drewnianego jest zarejestrowanych ponad 600 takich usługodawców. Aby znaleźć solidnego i wiarygodnego wykonawcę, warto porozmawiać z właścicielami wybudowanych domów przez wybraną firmę, bo niektóre firmy budują poniżej obowiązujących standardów i psują opinię tego typu budownictwu. Szybkiej weryfikacji budowniczych można dokonać, również zwracając się do Stowarzyszenia Dom Drewniany lub Centrum Budownictwa Drewnianego. Solidnego wykonawcę można poznać przede wszystkim po okresie, na jaki udziela gwarancji na wybudowany przez siebie dom, na 3 lata czy na 30 lat.
Wiele osób, które decydują się na budowę domu z drewna, zastanawia się nad jego trwałością. W Polsce od zawsze budowano domy, które miały służyć kilku pokoleniom. Jak zapewnia jednak Wojciech Nitka, z domem drewnianym należy postępować tak samo jak z murowanym, czyli po prostu po kilkudziesięciu latach go wyremontować. Co pewien czas pojawiają się lepsze okna, systemy dociepleń czy instalacji i są one wymieniane przez właścicieli domów niezależnie od tego, jaką metodą był budowany. Dom drewniany ma zaletę, że można w nim z łatwością wymienić każdy element, nawet ściany.
PRZYKŁAD: CENY
Jedna z renomowanych firm oferuje wykonany pod klucz dom o powierzchni 63,1 mkw. za 119 tys. zł, 125 mkw. cena 199 tys. zł. Niektóre firmy żądają za wykonanie takiego domu już tylko 1 tys. zł za mkw.
DLACZEGO WARTO STAWIAĆ DOMY DREWNIANE
Zalety:
● szybka realizacja inwestycji – od kilku dni (dom składany z gotowych elementów) do około 3 miesięcy,
● budowa przez cały rok – domy drewniane można budować nawet w zimie,
● większa wydajność – dzięki cieńszym ścianom domy drewniane mają większy metraż użytkowy niż domy murowane, co obniża koszt budowy 1 mkw.,
● ułatwiona modernizacja – domy z drewna można szybko i tanio przebudowywać, rozbudowywać,
● zdrowy budynek – domy drewniane mają zdolność do samoregulacji wilgotności i tworzą własny mikroklimat.
Wady:
● odpowiedni budulec – drewno do budowy domu powinno być odpowiednio przefabrykowane i dobrej jakości,
firma z doświadczeniem – domy muszą być budowane precyzyjnie i przez firmę, która dokładnie zna zasady budowy w wybranym systemie; niestety na rynku działa wiele firm,
● ciepłota budynku – domy drewniane szybciej się nagrzewają i wyziębiają.
1,8 tys. zł/mkw. średnia cena budowy domu wykonanego metodą kanadyjską pod klucz