Według najnowszych danych GUS-u Mazowsze jest najbogatszym i najszybciej rozwijającym się regionem w Polsce - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". Inne województwa są zdecydowanie biedniejsze.

Na jednego mieszkańca Mazowsza przypada 49,4 tysiąca zł dochodu narodowego rocznie. W drugim najbogatszym regionie w kraju – na Dolnym Śląsku – PKB na mieszkańca wyniosło znacznie mniej - 33,6 tysiąca zł.

Dane Głównego Urzędu Statystycznego obejmują rok 2007, jednak według "Rz" nic nie wskazuje na to, aby w 2008 i w 2009 r. nastąpiły jakieś istotne zmiany.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową prognozuje, że dochód narodowy na jednego mieszkańca Mazowsza wzrośnie w 2008 r. o 8,9 proc., a w 2009 r. – o 4,7 proc. Natomiast w województwie dolnośląskim odpowiednio o 9 proc., a w 2009 spadnie o 4,7 proc.

Na Mazowszu także wskaźnik zamożności rośnie najszybciej w kraju. Produkt krajowy na mieszkańca od roku 2000 do 2007 (w cenach bieżących) wzrósł o 68 proc.

Reklama

Stolica jest siłą napędową całego regionu. "Największe miasta są lokomotywą rozwoju całych województw. To tam zlokalizowanych jest najwięcej firm" - powiedział "Rz" Przemysław Susmarski z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową.

Najbiedniejszym regionem w Polsce w 2007 r. było woj. podkarpackie – wynika z danych GUS na temat rachunków regionalnych. PKB na jednego mieszkańca wyniósł tam tylko 20,8 tys. zł. W porównaniu z najbogatszym Mazowszem stanowiło to tylko 42,2 proc.