Co przyniesie 2010 rok w świecie elektronicznych gadżetów, o tym przekonamy się już w czwartek, gdy w Las Vegas oficjalnie otwarte zostaną drzwi Consumers Electronic Show. Eksperci twierdzą, że świat zmierza w kierunku mobilności i urządzeń umożliwiających dostęp do internetu.
Hitem ubiegłorocznego CES była premiera smartphone’a Palm Pre. Ten rok na imprezie w Las Vegas może należeć do zaawansowanych technologicznie telefonów Motoroli. Amerykański producent po kilku latach zapaści w końcu ubiegłego roku wprowadził na rynek dwa smartphone’y działające z wykorzystaniem systemu operacyjnego Android. W USA pojawił się Droid, a w Europie Milestone. Okazały się strzałami w dziesiątkę. Według mediów na CES Motorola pokaże dwa kolejne modele. Oba z wysokiej jakości wyświetlaczem wykonanym w technologii OLED.
Sukces Kindle, czytnika e-książek wprowadzonego na rynek przez Amazon (w okresie świątecznym klienci tego internetowego hipermarketu kupili więcej e-książek niż zwykłych książek), skłonił producentów z całego świata do pokazania na CES własnych rozwiązań. Jedne mają ekrany nie większe niż 5–6 cali, a inne dochodzące do 10 cali. Czytniki zaprezentują 23 firmy, m.in. amerykańska firma Plastic Logic i tajwański MSI.
Z medialnych przecieków wynika, że HP, największy światowy producent komputerów, wykorzysta CES do zaprezentowania 14 nowych modeli. Premiery komputerów na CES zasygnalizowali także Dell, Lenovo, MSI i Toshiba.
Intel, największy światowy producent mikroprocesorów, pokaże nowe rozwiązania, w tym z przeznaczonej głównie do netbooków energooszczędnej serii Atom.

Nadchodzi era smartbooka

Na CES mają się pojawić pierwsze smartbooki, czyli niewielkie komputery przenośne wykorzystujące energooszczędne procesory firmy ARM podobne do tych stosowanych dotąd w telefonach komórkowych. Jak sama nazwa wskazuje, są to rozwiązania wypełniające lukę – jeżeli taka istnieje – między netbookiem (w nich są instalowane procesory Atom Intela), a smartphonem. Smartbooki ma pokazać m.in. Lenovo.Szlagierem tego roku mogą być tablety, czyli urządzenia do przeglądania internetu w kształcie ekranu. Najbardziej oczekiwany jest tablet Apple, ale jeśli w ogóle istnieje, to nie będzie zaprezentowany na CES, tylko – najwcześniej – w końcu stycznia na specjalnym pokazie firmy z Cupertino. W Las Vegas spodziewana jest premiera wykorzystującego system operacyjny Android tabletu Della, a także urządzenia produkowanego przez Notion Inc., firmę z Indii. Według ciągle niepotwierdzonych, ale także niezdementowanych pogłosek, w Las Vegas ma się pojawić także tablet wyprodukowany przez tajwańskie HTC we współpracy z Google’em.
CES postanowił wykorzystać rosnącą popularność produktów Apple, takich jak telefon iPhone czy odtwarzacz iPod i po raz pierwszy udostępnił producentom oprogramowania i akcesoriów współpracujących z produktami firmy z Cupertino specjalną przestrzeń o nazwie iLounge Pavilion. Zainteresowanie wystawców przerosło oczekiwania organizatora. iLounge ma ponad 2300 metrów kwadratowych, sześć razy większą powierzchnię, niż wcześniej planowano. Jeden z wystawców – firma Morphie – już zapowiedziała, że zaprezentuje czytnik kart kredytowych współpracujący z iPhone’em.

Telewizor dla Avatara

Co roku CES jest miejscem, gdzie producenci telewizorów prezentują te modele, które będą sprzedawać w kolejnym roku. Nie inaczej będzie teraz. Oczekuje się, że Sony i Panasonic pokażą telewizory 3D, które wraz z zestawami kina domowego pozwolą oglądać w domu „Avatara”, kinowy hit przełomu roku. Południowokoreański LG zaprezentuje najcieńszy telewizor na świecie. Ma 2,6 mm grubości, o 1,3 mm mniej niż najcieńszy model produkowany przez Samsunga.
Las Vegas, Barcelona, Hanower i Berlin
CES jest pierwszą w roku wielką imprezą poświęconą prezentacji wszelkiej maści elektronicznych gadżetów. W lutym w Barcelonie odbędzie się Mobile World Congress, największe na świecie spotkanie branży telefonii komórkowej. Dwie kolejne imprezy odbędą się w Niemczech: w marcu w Hanowerze targi CeBIT, a w sierpniu w Berlinie targi IFA.
20 tys. nowych produktów zaprezentują wystawcy na targach w Las Vegas
Na targach CES producenci zaprezentują m.in. 23 nowe elektroniczne czytniki książek. W 2009 roku przebojem było urządzenie Kindle. Fot. Bloomberg / DGP