Katar otrzymał prawo organizacji mistrzostw świata 2022 w miniony czwartek podczas kongresu FIFA w Zurychu (tego samego dnia Rosja została gospodarzem MŚ 2018). Natychmiast pojawiły się głosy krytyki. Wiele osobistości ze świata futbolu przypomniało, że latem w Katarze panują ogromne upały - temperatura sięga 40-50 stopni.

Aby obejrzeć galerię, kliknij w zdjęcie poniżej

>>> Zobacz też: Stadiony, na których odbędą się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji (ZDJĘCIA)

Słynny przed laty niemiecki piłkarz Franz Beckenbauer zasugerował wprost, żeby turniej w Katarze odbył się zimą. Na łamach dziennika "Bild" zaproponował dwa terminy - styczeń lub luty. W poniedziałek władze FIFA zaprzeczyły jednak planom przesunięcia mundialu. Sekretarz generalny tej organizacji Jerome Valcke poinformował, że rozumie obawy dotyczące upałów, ale "intencją FIFA jest pozostanie przy obecnym planie turnieju".

"Niektóre osoby zasugerowały, że powinniśmy zmienić porę mundialu. My chcemy jednak utrzymać termin czerwcowy. Tak jak bywało do tej pory" - podkreślił Valcke. Jak dodał, kalendarz międzynarodowych imprez piłkarskich jest na razie ustalony do 2014 roku i do tego czasu nie będzie żadnej dyskusji na temat ewentualnych zmian.

Reklama

"Mundial w Katarze w porze letniej nie powinien być problemem, ponieważ ten kraj ma ogromne możliwości finansowe, pozwalające na zapewnienie odpowiedniego systemu chłodzącego na stadionach i w ośrodkach treningowych" - przypomniał Valcke.

"Piłkarskie mistrzostwa świata nigdy nie będą organizowane ze szkodą dla piłkarzy czy kibiców" - podkreślił sekretarz generalny FIFA.

>>> Zobacz też: Prezentacje stadionów Rosji i Kataru w wyścigu do mundialu (wideo)

Mistrzostwa świata w Katarze 2022. Wizualizacja stadionu (5) (fot. PAP/EPA) / DGP