"W najbliższych dniach niewykluczone, że będziemy testować poziom 4,00 za euro. Mamy w tym tygodniu "wysyp" danych z Polski i jeżeli będą one dobre, to jest szansa na przebicie poziomu 4,00/EUR. Najważniejsze z tych publikacji są dane o inflacji oraz o produkcji przemysłowej. Oprócz danych krajowych złotego wspomóc musi także poprawa nastrojów na rynkach światowych" - powiedziała PAP analityk Raiffeisen Banku Dorota Strauch.

GUS opublikuje dane o inflacji w listopadzie we wtorek. Rynek oczekuje, że w listopadzie inflacja wyniosła 2,9 proc. rok do roku i 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. "Według naszych prognoz złoty zakończy rok na poziomie 3,98/EUR" - dodała. "Dziś złoty lekko zyskiwał ze względu na ruchy na rynkach bazowych. Poprawił się sentyment globalny, nastąpiło też odbicie na parze euro-dolar" - dodała.

"Mieliśmy dziś bardzo małe obroty (na rynku długu - PAP), przez co zmiany notowań były znikome. Jest to już prawdopodobnie skutek okresu świąteczno-noworocznego. Rynek oczekuje także na jutrzejszą inflację, która może ustawić rynek na cały tydzień. Jeżeli odczyt inflacji okaże się wyższy niż oczekuje tego rynek, to nastąpi spadek cen papierów" - powiedział PAP diler z Kredyt Banku Maciej Gałuszka.

"Inne czynniki, na które inwestorzy z FI będą patrzeć w tym tygodniu, to przetarg zamiany oraz kurs pary euro-złoty" - dodał Gałuszka.

Ministerstwo Finansów zorganizuje w środę przetarg zamiany, na którym zamierza odkupić obligacje PS0511 i sprzedać papiery PS0416.