W świecie przeglądarek internetowych Microsoft nie ustala już standardów obowiązujących w sieci. Obecnie na czoło wysunęły Firefox i Chrome - pisze specjalistyczny portal i-programmer.info.

Po raz pierwszy Chrome 15 znalazł się na pierwszym miejscu listy najczęściej użytkowanych przeglądarek – ale zaledwie o włos. Jak wynika z najnowszych danych, opracowywanych przez StatCounter na próbce 15 miliardów oglądanych stron, Chrome 15 przejął 23,6 proc. światowego rynku, podczas gdy do Internet Explorer 8 należało 23,5 proc. rynku.

Ale jeśli podliczy się wszystkie wersje Explorera przeglądarka Microsoftu wciąż jest liderem, zaś Chrome spada na miejscu drugie. Przeglądarka Google’a wyprzedziła Firefox w listopadzie.

Z punktu widzenia programistów Firefox i Chrome biją natomiast wszystkie odmiany IE z udziałem rynku rzędu 62 proc. To zaś oznacza, że tandem Firefox/Chrome przejął teraz rolę dyktowania standardów tej dziedzinie – podkreśla i-programmer.info.

Jeśli analizę ograniczy się tylko do najnowszego język znaczników wykorzystywanych do tworzenia stron internetowych, tj. HTML5, wówczas sytuacja jest jeszcze bardziej klarowna. Na IE9 przypada .tylko 10 proc. całego rynku w porównaniu z 25 proc. w przypadku Chrome 15 i z 16-proc. udziałem rynku Firefox 8 – dodaje portal.