W świecie przeglądarek internetowych Microsoft nie ustala już standardów obowiązujących w sieci. Obecnie na czoło wysunęły Firefox i Chrome - pisze specjalistyczny portal i-programmer.info.

Po raz pierwszy Chrome 15 znalazł się na pierwszym miejscu listy najczęściej użytkowanych przeglądarek – ale zaledwie o włos. Jak wynika z najnowszych danych, opracowywanych przez StatCounter na próbce 15 miliardów oglądanych stron, Chrome 15 przejął 23,6 proc. światowego rynku, podczas gdy do Internet Explorer 8 należało 23,5 proc. rynku.

Ale jeśli podliczy się wszystkie wersje Explorera przeglądarka Microsoftu wciąż jest liderem, zaś Chrome spada na miejscu drugie. Przeglądarka Google’a wyprzedziła Firefox w listopadzie.

Z punktu widzenia programistów Firefox i Chrome biją natomiast wszystkie odmiany IE z udziałem rynku rzędu 62 proc. To zaś oznacza, że tandem Firefox/Chrome przejął teraz rolę dyktowania standardów tej dziedzinie – podkreśla i-programmer.info.

Reklama

Jeśli analizę ograniczy się tylko do najnowszego język znaczników wykorzystywanych do tworzenia stron internetowych, tj. HTML5, wówczas sytuacja jest jeszcze bardziej klarowna. Na IE9 przypada .tylko 10 proc. całego rynku w porównaniu z 25 proc. w przypadku Chrome 15 i z 16-proc. udziałem rynku Firefox 8 – dodaje portal.