Notowania technologicznego giganta, amerykańskiego koncernu Apple po raz pierwszy w historii przekroczyły cenę 500 dolarów za akcję.

Rekord stanowi potwierdzenie godnego uwagi zwrotu w dziejach producenta telefonu iPhone, którego akcje były warte zaledwie 3,19 dolarów w 1997 roku, kiedy firmie groziło bankructwo. Wartość rynkowa Apple sięga obecnie 460 miliardów dolarów – relacjonuje serwis BBC.

Odrodzenie firmy pod rządami Steve’a Jobsa, który zmarł w październiku zeszłego roku, było najpierw związane z komputerami, później z iPodem, odtwarzaczem muzyki, po którym przyszła kolej na iPhone’a i iPada.

Reklama

W zeszłym miesiącu Apple odnotował za ostatni kwartał 2011 roku rekordowe zyski, które wzrosły o 11,8 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku do kwoty 13,06 mld dolarów. Był to czwarty najlepszy wynik w całej historii amerykańskich korporacji.

Jobs był współzałożycielem firmy Apple w Dolinie Krzemowej w latach 1980., ale pod koniec dekady został usunięty ze spółki. Postanowił powrócić do firmy w roku 1997 i zmienił całkowicie linię produktów koncernu, czego kulminacją stały się sukcesy iPhone’a i tabletu iPad.

Apple prowadzi wojnę o patenty z Google i innymi producentami, jak Samsung i tajwański HTC kwestionując stosowany przez nich system operacyjny. Ostatnio potentat wniósł do sądu amerykańskiego pozew, który może doprowadzić do zakazu sprzedaży telefonu Samsunga – Galaxy Nexus, który używa systemu operacyjnego Android koncernu Google.

Na początku marca Apple zamierza zaprezentować iPad trzeciej generacji.