"To było bardzo pożyteczne z mojej perspektywy spotkanie, ponieważ omówiliśmy kwestie dotyczące wzrostu gospodarczego w UE i te, które wynikają z listu 12 premierów, w tym premiera Tuska" - powiedział po spotkaniu min. Dowgielewicz.

W lutym Polska wraz z 11 innymi krajami UE, m.in. Wielką Brytanią, Holandią i Włochami, przedstawiła "Plan na rzecz wzrostu gospodarczego w Europie". Przywódcy europejscy wskazali w nim reformy, które powinny być przeprowadzone w Unii, by mogła ona wyjść z globalnego kryzysu. Skierowali w tej sprawie list do szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya i przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Barroso. Pod listem podpisał się m.in. premier Donald Tusk.

"Przedstawiłem też polskie uwagi i stanowisko dotyczące kwestii klimatycznych i europejskiej mapy drogowej w sprawie energii do roku 2050, co jest istotne dla nas. To będzie dyskutowane przez ministrów energii w czerwcu tego roku" - powiedział Dowgielewicz.

W ubiegłym tygodniu Polska zawetowała propozycję Komisji Europejskiej, by ustalić mapę drogową redukcji CO2 do 2050 r. Komisja chciała, by w porównaniu z 1990 r. UE zredukowała emisję o 40 proc. w 2030 r., o 60 proc. w 2040 r. i o 80 proc. w 2050 r. Minister środowiska Marcin Korolec uznał za przedwczesne przyjmowanie w UE wewnętrznych celów redukcji emisji gazów cieplarnianych po 2020 r. i zobowiązań w walce z ociepleniem klimatu.

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję popierającą tzw. kroki milowe przygotowane przez KE na drodze do redukcji CO2 do 2050 r. o 80 proc. Zawetowała je Polska, ale - jak wskazuje KE - popiera je 26 krajów, a teraz dołączył PE.

Reklama

Dowgielewicz mówił po piątkowym spotkaniu: "Przedstawiłem powody, dlaczego Polska zawetowała konkluzje rady środowiskowej w zeszłym tygodniu i też zapewniłem, że oczywiście Polska swoje zobowiązania klimatyczne, które przyjęliśmy wcześniej, ma zamiar wypełnić w 100 proc., natomiast nie akceptujemy tego, by UE w tej chwili podejmowała nowe zobowiązania w sytuacji, kiedy inni partnerzy globalni nie czynią wysiłków, by redukować emisję".

Jak dodał, wydaje mu się, że jego stanowisko "zostało uznane za dość realistyczne".

Według Dowgielewicza na piątkowym spotkaniu ministrowie mówili też m.in. o negocjacjach budżetu wieloletniego Unii Europejskiej. Ponadto - jak powiedział - poruszono też kwestie m.in. rozszerzenia UE i rozwoju politycznego wspólnoty.

Dowgielewicz podkreślił, że spotkania ministrów ds. europejskich państw Trójkąta Weimarskiego odbywają się dwa razy w roku. Poinformował, że kolejne zaplanowane jest w Polsce jesienią tego roku.

Trójkąt Weimarski powstał w 1991 r. jako forum dialogu i współpracy Francji, Niemiec i Polski.