Mieszkania w blokach z wielkiej płyty są też popularne w województwach: lubuskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim. W wymienionych regionach nabyciem mieszkania w takich budynkach jest zainteresowanych 60-66 proc. poszukujących mieszkań - wynika z danych serwisu Morizon.pl, który analizuje oferty z rynku pierwotnego i wtórnego we wszystkich województwach.

Najmniejsze zainteresowanie mieszkaniami z wielkiej płyty, w porównaniu z innymi segmentami lokalnego rynku, odnotowano w województwie mazowieckim, gdzie jedynie 39 proc. kupujących poszukuje takiej nieruchomości, w województwie lubelskim jest to 42 proc., w Małopolsce - 43 proc., a w Wielkopolsce - 44 proc.

>>> Czytaj też: Administracja i popyt blokują budowy

Prezes Morizon.pl Bolesław Drapella podkreśla, że od początku ubiegłego roku zanotowano 21 proc. wzrost zainteresowań tego typu nieruchomościami. "Prognozujemy, że do końca 2012 roku zainteresowanie się jeszcze zwiększy"- powiedział PAP.

Dodał, że mała popularność mieszkań w blokach z wielkiej płyty na Mazowszu może wynikać z większej zamożności mieszkańców województwa. Podobnego zdania jest pełnomocnik zarządu w agencji nieruchomości Emmerson Jarosław Skoczeń. Podkreśla on, że w regionach, w których wielka płyta cieszy się wzięciem takich mieszkań jest tam dużo.

Według niego na popularność wielkiej płyty wpływa także jej niska cena, co ma duże znaczenie w biedniejszych regionach.

Z danych Morizon. pl wynika, że średnia powierzchnia mieszkań w budynkach z wielkiej płyty, które cieszą się największym zainteresowaniem wynosi 46- 55 m kw. Ceny także są zróżnicowane. W województwie opolskim jest to 3,6 tys. zł za m kw., w śląskim - 3,3 tys. zł za m kw., a w łódzkim - 3,7 tys. zł za m kw.