Grecki rząd powinien zrealizować zobowiązania wobec swych partnerów, aby nie była konieczna dyskusja o nowym programie pomocowym - powiedziała w poniedziałek kanclerz Niemiec Angela Merkel przed rozpoczęciem szczytu państw G20 w meksykańskim Los Cabos.

Na spotkaniu z prasą niemiecka kanclerz podkreśliła, że jest konieczne, aby jak najszybciej do Aten udali się eksperci trojki - Europejskiego Banku Centralnego, Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

"Wybory nie mogą kwestionować zobowiązań podjętych przez Grecję. Nie możemy zawierać kompromisu w sprawie etapów reformy, które były treścią porozumienia. Nie dyskutujemy o nowym programie dla Grecji" - zaznaczyła.

Trojka przygotuje raport, będący podstawą decyzji o wypłacie kolejnej transzy pomocy finansowej w wys. 31,3 mld euro. Może zaproponować rozłożenie w czasie w Grecji uzgodnionych reform.

W poniedziałek, nazajutrz po wyborach parlamentarnych w Grecji, które z niewielką przewagą wygrała prawicowa Nowa Demokracja, rzecznik rządu Niemiec Georg Streiter powiedział, że aktualnie nie ma rozmów o tym, by Atenom dać więcej czasu na realizację uzgodnionych reform.

"Obowiązuje to, co zostało uzgodnione (...) To nie czas na udzielanie jakichkolwiek rabatów" - dodał.