Od 1 lipca zagraniczne połączenia komórkowe w ramach Unii Europejskiej nie będą mogły być droższe niż 29 eurocentów za minutę wobec 35 eurocentów do tej pory.
Jednocześnie za rozmowy przychodzące z zagranicy zapłacimy maksymalnie 8 centów za minutę, a nie jak do tej pory 11 centów. Znacząco (z 11 do 9 centów) spadł także koszt wysłania SMS-ów.
Największe spadki cen dotyczą jednak mobilnego internetu. Od wczoraj za wykorzystanie w ten sposób 1 megabajta informacji nie będziemy mogli zapłacić więcej niż 86 eurocentów. To aż o 80 proc. mniej niż wynosiły dotychczasowe stawki.
Wprowadzenie obniżonych taryf poprzedziła wieloletnia batalia między Komisją Europejską a lobby operatorów telefonicznych. Zdaniem Brukseli niższe stawki są jednak znaczącym czynnikiem zarówno integracji jednolitego rynku, jak i obniżenia kosztów prowadzenia biznesu, co z kolei powinno pomóc przełamać zapaść gospodarczą. Władze Unii nie chcą zresztą na tym poprzestać: kolejna obniżka stawek zostanie wprowadzona już w 2014 roku.
Reklama