Wspólna waluta negatywnie zareagowała na informacje, że niemiecki Bundesbank wciąż jest krytycznie nastawiony wobec możliwości skupowania przez Europejski Bank Centralny włoskich i hiszpańskich obligacji w celu obniżenia ich rentowności.  Sam EBC uciął spekulacje niemieckiego tygodnika Spiegiel  podając, że ‘wprowadzaniem wkład jest mówienie o decyzjach, których jeszcze nie podjęto”.  EURUSD powrócił w rejon 1,2300, jednak para po raz kolejny zdołała wybronić dolne ograniczenie kanału wzrostowego, co przyczyniło się do zwyżki notowań. 

Na rynkach utrzymują się dobre nastroje w oczekiwaniu na nowe impulsy.  Jeśli w najbliższych dniach klimatu inwestycyjnego nie popsują informacje na temat Grecji, to jest szansa na podtrzymanie optymistycznych nastrojów do końca sierpnia. Inwestorzy oczekują na ważne decyzje ze strony banków centralnych, a te najprawdopodobniej zostaną podjęte dopiero we wrześniu.  Posiedzenie ECB jest zaplanowane na 6 września, natomiast FOMC będzie obradował 12 i 13 dnia następnego miesiąca.  

W dzisiejszym kalendarzu nie ma istotnych danych makroekonomicznych zza granicy, tak więc większe znaczenie będzie miał techniczny obraz rynku. Eurodolar pokonał dzisiaj istotny opór w rejonie 1,2385, co jest impulsem do kontynuacji wzrostów w rejon sierpniowych maksimów lokalnych w okolicy 1,2440.  Sytuacja na rynku złotego pozostaje stabilna. 

EURPLN

Sytuacja na eurozłotym pozostaje stabilna. Obserwujemy niewielką zmienność. Najbliższym wsparciem pozostają okolice 4,05, natomiast silnym oporem pozostaje rejon 4,10. Dziś poznamy dane na temat inflacji bazowej za lipiec, jednak nie powinny mieć one większego wpływu na notowania PLN.  Nasza krajowa waluta czeka na nowe impulsy z rynków globalnych. 

EURUSD

EURUSD przełamał istotny opór w rejonie 1,2385, co z technicznego punktu widzenia otworzyło drogę do testu maksimów lokalnych w rejonie 1,2440. Para oddaliła się istotnie od dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, co sprzyja kontynuacji wzrostów na tej parze. Istotny wsparciem pozostaje poziom 1,2340.

GBPUSD

GBPUSD przetestował dzisiaj górne ograniczenie szerokiego zakresu wahań oraz wybił się górą z chmury ichimoku na wykresie dziennym. Wzrosty na GBPUSD są pokłosiem utrzymujących się pozytywnych nastrojów na rynkach akcji. Test okolic 1,58 wydaje się nieunikniony w najbliższym czasie. Wsparcie wyznaczają okolice 1,5700.

EURGBP

EURGBP pozostaje w kanale spadkowym na wykresie dziennym, jednak para sukcesywnie oddala się od dolnego ograniczenia tego kanału. Para handlowana jest obecnie powyżej wsparcia w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych na wykresie dziennym.  Warunkiem koniecznym do podtrzymania wzrostów będzie utrzymanie się powyżej poziomu 0,7820. Silnym oporem pozostaje poziom 0,7960.