Według minister rolnictwa Portugalii Assuncao Cristas, pożyczka pierwotnie przewidywana była dla sektora hodowców bydła. "Jednak w związku z postępującymi stratami w gospodarstwach uprawnych, w pierwszej kolejności pomoc trafi do producentów zbóż" - poinformowała we środę.

Tymczasem z szacunków Stowarzyszenia Krajowych Producentów Zbóż, Rzepaku i Roślin Wysokobiałkowych (ANPOC) w Lizbonie wynika, że w ciągu pierwszego półrocza br. na terenie Portugalii wyprodukowano zaledwie 150 tys. ton zbóż. Ilość ta stanowi zaledwie 5 proc. całego wewnętrznego popytu.

Jak oceniają władze ANPOC, niedobór wody w pierwszym półroczu 2012 r. doprowadził w bezpośredni sposób do zmniejszenia produkcji zbóż w Portugalii o ponad 30 tys. ton.

Portugalska minister rolnictwa przyznała, że jej resort spodziewał się załamania poziomu produkcji zbóż w związku z postępującą suszą. "Portugalia nie jest jednak odosobnionym przypadkiem. Również w Stanach Zjednoczonych odnotowano znaczny spadek produkcji zbóż w związku z poważnym wysuszeniem gruntów. Zjawiska takie są coraz powszechniejsze na świecie" - powiedziała Assuncao Cristas.

Minister rolnictwa nie zgodziła się z przewidywaniami portugalskiego Stowarzyszenia Wytwórców Pieczywa (APP), którzy spodziewają się kilkunastoprocentowej podwyżki cen chleba w czwartym kwartale br. "Symulacje tego typu są przedwczesne. Obecnie nie mają one wystarczających podstaw" - dodała.