Początkowy optymizm wynikał z deklaracji Fed do działania nawet w sytuacji, gdyby ożywienie koniunktury w USA było wolniejsze od założeń. Inwestorów zadowolił fakt, iż Rezerwa Federalna jest gotowała działać z wyprzedzeniem i nie czekać na ewentualne dalsze pogorszenie kondycji amerykańskiej gospodarki. Jednak nie dla wszystkich jest takie oczywiste to, że Fed zdecyduje się na wcześniejsze zainicjowanie QE3. Zdaniem James’a Bullard’a , prezesa Fed w St. Louis, ostatnie dane makroekonomiczne były nieco lepsze, tak więc protokół z posiedzenia FOMC może już być trochę nieaktualny. Dane z USA pozostają mieszane. Wczorajsze publikacje wskazału na wzrost cotygodniowego bezrobocia, jednak już dane z rynku nieruchomości oraz wstępny odczyt indeksu PMI dla sektora przemysłowego były lepsze od oczekiwań rynkowych. Wypowiedź Bullard’a popsuła jednak nieco nastroje i kontrastowała z wypowiedzią prezesa Fed w Chicago, Charlesa Evans’a, który sugerował, że Rezerwa Federalna powinna podjąć odpowiednie działania w celu obniżenia stopy bezrobocia. Na nastrojach rynkowych zaważył również odczyt indeksu zaufania konsumentów ze strefy euro, który według wstępnych danych w sierpniu spadł do poziomu -24,6pkt. z -21,5pkt. po korekcie.

W centrum zainteresowania pozostają komentarze europejskich polityków w sprawie Grecji. I tutaj kwestia dodatkowego czasu dla greckiego rządu na realizację programu reform i oszczędności nie wydaje się taka oczywista. Zdaniem Merkel Grecja powinna podążać drogą reform i dopiero raport Trojki pokaże jakie są rezultaty dotychczas podjętych działań. Zdaniem prezydenta Francji Grecja powinna uczynić wszystko co konieczne, żeby pozostać w strefie euro. Jednak zdaniem zarówno niemieckiego ministra finansów, jak i przewodniczącego frakcji CDU/CSU Volkera Kaudera nie powinno się negocjować ani terminów, ani zawartości programów pomocowych. Dodatkowo Kauder uważa, że wyjście Aten z unii walutowej nie byłoby problemem. Ponadto zdaniem Financial Times Deutschland niemieckie przygotowania do tzw. Grexit’u są obecnie bardziej intensywne niż kiedykolwiek. Zgodnie z artykułem priorytetem jest utrzymanie Grecji i pozostałych pogrążonych w kryzysie państw strefy euro, jednak Niemcy chcą być dobrze przygotowane w przypadku realizacji czarnego scenariusza. Takie informacje mogą być impulsem do korekty ostatnich silnych wzrostów.

Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest spotkanie Antonisa Samarasa z Angelą Merkel . Po wczorajszych komentarzach kanclerz Niemiec należy się spodziewać, że będzie ona nalegała, by Grecja wywiązała się ze swoich zobowiązań. Z USA poznamy kolejną ważną publikacje dotycząca zmówień na dobra trwałego użytku. Od rana nastroje na rynkach pozostają korekcyjne i wydaje się, że ostatni dzień roboczy bieżącego tygodnia może być dobrą okazją do pogłębienia spadków zapoczątkowanych w dniu wczorajszym, co oznaczałoby powrót notowań EURUSD w rejon wsparcia na poziomie 1,2460-1,2480.

EURPLN
Korekcyjne nastroje na rynkach udzielają się również złotemu. Wczoraj para zbliżyła się w okolice dolnego ograniczenia zakresu wahań, dzisiaj natomiast testowane były okolice 4,10. EURPLN oscyluje tuż poniżej istotnego oporu na poziomie 4,1011 w postaci zniesienia 38,2% Fibo całości spadków z okolic 4,2204. Przełamanie tego poziomu otworzy drogę do głębszej korekty na złotym.

EURUSD
EURUSD nie zdołał wczoraj pokonać silniej strefy oporu w rejonie 1,2580-1,2590 co przyczyniło się do ruchu korekcyjnego. Obecnie z technicznego punktu widzenia korektą spadkowa ma szansę rozszerzyć się w rejon 1,2460-1,2480, gdzie znajduje się istotna strefa wsparcia.

GBPUSD
GBPUSD nie zdołał się trwale wybić powyżej oporu na poziomie 1,5906 w postaci zniesienia 61,8% Fibo. Na wykresie dziennym pojawiła się świeca spadkowa, a dzisiaj ruch korekcyjny jest kontynuowany. W przypadku pogłębienia się korekty na rynkach akcji poziom 1,5750 na funtdolarze może być testowany, co nie zmieni technicznego obrazu rynku w średnim terminie.

AUDUSD
AUDUSD koryguje ostatnie zwyżki. Para handlowana jest tuż poniżej wsparcia w postaci linii Kinjun na wykresie dziennym i sierpa się obecnie na zniesieniu 23,6% Fibo. Przełamanie poziomu 1,0375 będzie impulsem do pogłębienia spadków w rejon 1,0223, gdzie przebiega kolejne zniesienie 38,2% Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od początku czerwca tego roku. Najbliższy opór to poziom 1,0460.