Głosowanie nad dopuszczeniem małżeństw jednopłciowych przeprowadziły dotychczas 32 stany, we wszystkich - bez powodzenia. Trend ten mogą przełamać wtorkowe plebiscyty w sprawie legalizacji małżeństw gejowskich w stanach Maine, Maryland i Waszyngton oraz głosowanie w sprawie zniesienia zakazu zawierania takich związków w Minnesocie.

>>> Polecamy: Wybory w USA: relacja na żywo

We wszystkich czterech stanach szacowana liczba zwolenników i przeciwników małżeństw par homoseksualnych jest mniej więcej wyrównana, choć np. w Maine przewaga pierwszych nad drugimi spadła ostatnio z 21 do 13 punktów proc.

Referendum w Maine odbywa się w wyniku obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej. To już druga próba zalegalizowania małżeństw gejowskich; pierwsza, zakończona niepowodzeniem, miała miejsce w 2009 roku.

W Maryland i Waszyngtonie związki homoseksualne zostały już zalegalizowane przez władze stanowe, mimo to kwestia ta trafiła pod referendum, ponieważ przeciwnicy tych małżeństw zebrali wystarczającą liczbę podpisów, by domagać się zmiany istniejących przepisów. Z kolei mieszkańcy Minnesoty w referendum zadecydują, czy zakaz zawierania małżeństw jednopłciowych zostanie wpisany do stanowej konstytucji. Nawet jeśli tak się nie stanie, związki te nie będą w tym stanie dopuszczalne.

Małżeństwa par gejowskich są obecnie dozwolone w sześciu stanach oraz w stołecznym Dystrykcie Kolumbii.

Innym tematem budzącym emocje wśród Amerykanów są podejmowane we wtorek próby zalegalizowania marihuany. Wyborcy w Waszyngtonie, Oregonie i Kolorado zagłosują, czy pełnoletni mieszkańcy tych stanów będą mogli posiadać niewielkie ilości tej substancji na własny użytek. Zwłaszcza w Oregonie i Waszyngtonie szanse na przegłosowanie odpowiednich przepisów ocenia się jako znaczne.

Referenda w Arkansas i Massachusetts dotyczą legalizacji stosowania marihuany w celach leczniczych. Jeśli większość uczestników głosowania zagłosuje na tak, Arkansas i Massachusetts pójdą w ślady 17 innych stanów.

Mieszkańcy Massachusetts zdecydują również, czy dozwolone będzie podawanie nieuleczalnie chorym pacjentom, którym lekarze dają nie więcej niż pół roku życia, dawki leku przyspieszającej ich śmierć.

Kalifornijczycy zagłosują tymczasem m.in. w sprawie zniesienia kary śmierci (w Kalifornii oczekuje na nią obecnie, według agencji AP, ponad 720 skazanych) oraz oznaczania dla konsumentów genetycznie modyfikowanej żywności.

Liczne głosowania na szczeblu stanowym towarzyszą wtorkowym wyborom prezydenta, nowego Kongresu (całej Izby Reprezentantów i jednej trzeciej składu Senatu), a także gubernatorów oraz legislatur stanowych i lokalnych.