Jak poinformowała Gilda Ventura reprezentująca region Trentino, w zeszłym sezonie zimowym ten obszar turystyczny odwiedziło około 80 tysięcy turystów z Polski. Daje to nam drugie miejsce wśród gości zagranicznych, za Niemcami, a przed Czechami.

Polacy wykupili w tym okresie 550 tys. dób noclegowych, co plasuje ich na pierwszym miejscu wśród obcokrajowców, tuż za Włochami. Według danych regionu w ciągu ostatnich dwóch sezonów liczba Polaków odwiedzających Trentino wzrosła o 20 proc.

"Współpraca zimowa układa nam się doskonale, mamy mnóstwo turystów z Polski. Z pewnością bezpośrednie loty z Krakowa i Poznania pozwolą nam przyjąć jeszcze więcej polskich gości, mam nadzieję, że tendencja ta utrzyma się także w sezonie letnim" - zaznaczyła Ventura.

Od 1 grudnia loty z Krakowa i Poznania na lotnisko w Weronie, które obsługuje region Trentino uruchomi polski przewoźnik Eurolot. Samoloty będą latać na tej trasie w każdą sobotę do marca 2013 roku.

Przedstawiciele włoskiego regionu chcieliby spopularyzować go także jako miejsce letniego wypoczynku Polaków. Dlatego w ostatnich dniach podpisali umowę, na mocy której dwa pierwsze etapy przyszłorocznego 70. kolarskiego wyścigu Tour de Pologne odbędą się w Trentino.

27 lipca kolarze pojadą z Rovereto do Madonna di Campiglio. Etap liczy 183,5 km. Dzień później zawodnicy przejadą z Marilleva Val di Sole do Passo Pordoi (195,5 km).

Trentino (Trento) jest górską prowincją położoną w północnych Włoszech. Wraz z prowincją Alto Adige tworzy autonomiczny region Włoch Trentino-Alto Adige. Jest to obszar dwujęzyczny: oprócz włoskiego, oficjalnie używa się tam też niemieckiego.

Na jej obszarze rozciągają się pasma górskie Wschodnich Alp, w tym Dolomitów. Prowincja oferuje około 1200 km tras narciarskich i ponad 450 wyciągów w 12 zimowych ośrodkach, takich jak m.in. Val di Fassa, Val di Fiemme, St. Martino di Castrozza, Madonna di Campiglio, Folgarida-Marilleva czy Tonale.

Na terenie Trentino leży też część największego jeziora Włoch - Garda. Region znany jest również z licznych uzdrowisk termalnych.