Rynkowy indeks NAHB wzrósł w listopadzie do najwyższego poziomu od maja 2006 roku potwierdzając, jako wskaźnik wyprzedzający, ożywienie na amerykańskim rynku nieruchomości. W październiku wzrosła także liczba domów sprzedanych na rynku wtórnym w USA do 4,79mln. Nastrojom rynkowym nie ciąży zbytnio obniżka ratingu Francji do poziomu ‘Aa1’ przez agencję Moody’s, która uzasadniła swoją decyzję niepewnymi perspektywami fiskalnymi kraju, a także pogarszającą się koniunkturą. Perspektywa ratingu pozostaje negatywna. O takiej możliwości spekulowano już wcześniej, po tym jak w styczniu S&P zdecydował się pozbawić Francję potrójnego AAA.

W centrum uwagi pozostawała dzisiejsze posiedzenie Banku Japonii, który nie zaskoczył i zdecydował się na pozostawienie głównej stopy procentowej w przedziale 0-0,1% oraz programu skupu aktywów na niezmienionym poziomie. Jednak oczekiwania na to, że BoJ będzie dalej wspierał japońską gospodarkę są duże, w związku z czym prawdopodobnie bank po raz piąty w tym roku złagodzi swoją politykę monetarną na grudniowym posiedzeniu, tuż po wyborach parlamentarnych.
Wydarzeniem dzisiejszego dnia jest nadzwyczajne spotkanie Eurogrupy, które rozpocznie się o godzinie 17:00 CET. Według nieoficjalnych doniesień ministrowie finansów strefy euro wyrażą zgodę na wypłacenie Grecji trzech transz pomocy finansowej o łącznej wartości 44 mld EUR. Najprawdopodobniej zostanie również wypracowanie porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w kwestii greckiego zadłużenia, co powinno pozytywnie wpływać na notowania europejskiej waluty. Dzisiaj po raz kolejny został przełamany poziom 1,28, co z technicznego punktu widzenia otwiera drogę w rejon strefy oporu 1,2830-1,2840, która najprawdopodobniej będzie również testowana podczas wtorkowej sesji.
W rynkowym kalendarium mamy kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości dotyczące liczby rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowy domów. Najprawdopodobniej odczyt będzie nieco słabszy, jednak nie należy zapominać, że ożywienie na rynku nieruchomości w USA stało się faktem. Warto chwilę czasu poświęcić zaplanowanemu na dziś na godzinę 18:15 przemówieniu Bernanke, w którym inwestorzy będą doszukiwać się sygnałów związanych z możliwością rozszerzenia programu QE3 na grudniowym posiedzeniu.

EURPLN
Wzrost apetytu na bardziej ryzykowne aktywa wsparł w dniu wczorajszym notowania złotego, który zyskiwał na wartości zarówno w stosunku do EUR, USD, CHF czy GBP. Zgodnie z zarysowanym scenariuszem spadki na EURPLN kontynuowane były w rejon istotnego wsparcia na poziomie 4,1250. Przełamanie tego poziomu, a także przebiegającej tuż poniżej 100-okresowej średniej na wykresie dziennym będzie impulsem do dalszego umocnienia PLN. Jak na razie jednak EURPLN testuje najbliższy opór na poziomie 4,1360.

EURUSD
Techniczny obraz EURUSD wygląda coraz lepiej. Dzisiaj najprawdopodobniej zostanie podjęta próba testu istotnej strefy oporu 1,2830-1,2840, czemu sprzyjają zauważalne od początku tego tygodnia nieco lepsze nastroje rynkowe. Najbliższe wsparcie w postaci linii poprowadzonej po ostatnich minimach lokalnych znajduje się na poziomie 1,27.

GBPUSD
Zakres ruchów na GBPUSD pozostaje niewielki, jednak para oscyluje blisko lokalnego maksimum. Ponowny test okolic 1,5920 powinien doprowadzić do dalszej zwyżki notowań funta w okolice 1,5960, gdzie znajduje się geometryczny opór w postaci zniesienia 38,2% Fibo oraz przebiega 100-okresowa średnia na wykresie 4h.

USDJPY
Zmienność na USDJPY spadła. Na wykresie 4h jest blisko wybicia z formacji chorągiewki, co powinno być symptomem do silniejszego ruchu. Silne wsparcie w postaci 38,2% zniesienia Fibo calości impulsu wzrostowego z okolic 79,07 znajduje się na poziomie 80,63. Istotny opór to poziom 81,60, który aktualnie hamuje dalsze wzrosty na tej parze.