Kernel zwiększył sprzedaż zboża o 82,1 proc. r/r w II kw. r. obr.

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
21 stycznia 2013, 10:33
GPW Fot. Materiały GPW
GPW Fot. Materiały GPW/Forsal.pl
Kernel Holding zwiększył sprzedaż zboża o 82,1 proc. r/r do 1.089,598 ton w II kw. roku obrotowego 2012/2013 (tj. od 1 października do 31 grudnia 2012 r.), podała spółka w komunikacie.

"Wzrost sprzedaży zboża o 82,1 proc. rok do roku odzwierciedla wyższe tempo eksportu zboża z Ukrainy w tym sezonie ze względu na (1) powszechnie oczekiwany na rynku zakaz eksportu pszenicy oraz (2) wyższe ceny, które zachęciły rolników do sprzedaży " - głosi komunikat.

W całym I półroczu roku obrotowego (tj. od 1 lipca do 31 grudnia 2012 r.) Kernel zwiększył sprzedaż zboża o 57,5% do 1.599,107 ton.

W II kw. r. obr. sprzedaż oleju luzem wzrosła o 66,4% r/r do 382,680 ton, zaś sprzedaż śruty słonecznika zwiększyła się o 1,4% do 760,218 ton.

"Niemal całkowite wykorzystanie pojemności zakładów przemiałowych, wcześniejsze rozpoczęcie sezonu sprzedażowego oraz transport większych wolumenów zakontraktowanego oleju słonecznikowego spowodowały zwiększenie sprzedaży oleju luzem do rekordowego kwartalnego poziomu 382,680 ton, co oznacza wzrost o 66,4% rok do roku " - napisano w komunikacie.

Sprzedaż oleju butelkowanego zmniejszyła się o 28,2% r/r do 33,760 tys. litrów. "Spadek krajowej sprzedaży oleju butelkowego odzwierciedla niższe dostawy dla klientów z powodu eksportu wyższych wolumenów luzem" - tłumaczy spółka.

W całym I półroczu r. obr. sprzedaż oleju luzem wzrosła o 73,6% do 581,674 ton, zaś sprzedaż oleju butelkowanego zmniejszyła się o 23,1% do 60,104 tys. litrów.

Kernel podał też, że w II kw. r.obr. przeładunek w terminalach eksportowych zwiększył się o 161,6% do 1,22 mln ton.

Produkcja cukru w II kw. r. obr. odnotowała spadek o 17,0% r/r do 99,323 ton.

Wielkość zasiewów pszenicy ozimej do zbioru w roku obrotowym 2014 wyniosła 31,650 ha. Niższy udział pszenicy ozimej jest zgodny z ciągłym usprawnianiem przez spółkę struktury zbiorów, poinformował także Kernel.

Spółka opublikuje raport finansowy za I półrocze r. obr. 28 lutego po sesji giełdowej.

Kernel Holding to producent spożywczy działający na Ukrainie. W r. obr. 2011/2012 (1 lipca 2011 - 30 czerwca 2012) spółka miała 2169,25 mln USD skonsolidowanych przychodów. Spółka wchodzi w skład indeksu największych spółek WIG20 na warszawskiej giełdzie.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: ISBnews
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj