Spokojny początek handlu w Europie

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
19 lutego 2013, 09:34
Warszawskie indeksy rozpoczęły wtorkową sesją na poziomach zbliżonych do poniedziałkowego zamknięcia. Rynek czeka na odczyt niemieckiego wskaźnika ZEW i  na dane o produkcji przemysłowej w Polsce.

Indeks największych spółek WIG20 podniósł się lekko o 0,02 proc. na otwarciu i wyniósł 2476,62 pkt. Indeks WIG wzrósł o 0,04 proc. 46524,73 pkt.

Indeksy na parkietach w Azji podążały dziś w przeciwnych kierunkach. Chiński Shanghai Composite Index na zamknięciu spadł o 1,6 proc. i wyniósł 2 382,91 pkt, a japoński Nikkei 225 stracił 0,31 proc. i wyniósł 11 372,34 pkt.

Po godzinie 9:30 francuski indeks CAC40 rósł o 0,28 proc., niemiecki DAX zyskiwał 0,13 proc., a brytyjski FTSE 100 pozostał na niezmienionym poziomie.

"Dla WIG20 mimo niewielkich ruchów indeksu w ostatnich dniach sytuacja jest bardzo ciekawa. Indeks nie potrafi przecisnąć się powyżej 2500 pkt. Strefa 2480-2500 pkt to obszar ważny – w końcówce stycznia na tych właśnie poziomach pojawiły się bardzo wysokie obroty. Poziom ten już teraz odgrywa istotną rolę, a jego ewentualne sforsowanie jest przepustką do szczytów trendu" - komentuje Emil Szweda, analityk Open Finance.

W centrum uwagi inwestorów będzie dziś odczyt indeksu Instytutu ZEW, obrazującego koniunkturę w gospodarce Niemiec. Analitycy zauważają, że lepsze od oczekiwań dane mogą wesprzeć też warszawski parkiet, ponieważ na niemiecki rynek wysłana jest znaczna część polskiego eksportu. O godzinie 14:00 zostaną też opublikowane dane dotyczące produkcji przemysłowej w Polsce. "Po silnym osłabieniu koniunktury, analitycy spodziewają się pewnego odreagowania, niestety dynamika ma być nadal ujemna. Z drugiej strony, słabe dane charakteryzujące rodzimą gospodarkę, mogą być przesłaną dla dalszych obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej" -  mówi Marcin Niedźwiecki, analityk City Index.

"Dalsza część tygodnia powinna przynieść wzrost zmienności, a dodatkowo rynek otrzyma serię danych opisujących amerykański rynek nieruchomości oraz odczyty wskaźnika PMI dotyczącego aktywności gospodarczej w sektorach usług i przemysłu" - uważa Niedźwiecki.

INDEKSY W AZJI - 19.02.2013
IndeksKurs (pkt)zm. pkt.zmiana
TOPIX INDEX (TOKYO)963,610,920,1%
NIKKEI 22511372,34-35,53-0,31%
HANG SENG23143,91-238,03-1,02%
SHANGHAI SE COMPOSITE2382,91-38,64-1,6%
SHENZHEN SE COMPOSITE951,71-18,38-1,9%
TAIWAN TAIEX7960,8817,350,22%
KOSPI1985,833,920,2%
S&P/ASX 2005081,9018,480,37%
MSCI ASIA APEX 50902,67-3,07-0,34%
Tematy: giełda
Źródło: forsal.pl
Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj