Indeks S&P 500 spadł o 0,3 proc. do poziomu 1632,97 pkt. Indeks spółek technologicznych Nasdaq stracił 0,8 proc. i zakończył dzień z wartością 3589,87 pkt. Dow Jones Industrial w ostatni dzień handlu w tym tygodniu spadł o 0,2 proc. i wyniósł 14810,31 pkt.

„Ludzie nie chcą rozpoczynać weekendu z dużą ekspozycją na ryzyko, zwłaszcza w obliczu sytuacji w Syrii, która ewidentnie ciąży na rynku” – tłumaczy w rozmowie z Bloombergiem Beth Lilly z Gabelli Funds. „Ważną kwestią jest odpowiedź na pytanie, jak długotrwałe będzie zaangażowanie Stanów Zjednoczonych, jeżeli rząd zdecyduje się na przeprowadzenie bombardowania. Rynek nie lubi niepewności, a w odniesieniu do Syrii jest jej bardzo wiele.”

W handlu nie pomogły też gorsze od spodziewanych dane dotyczące dochodów w USA oraz wydatków konsumentów w lipcu.

Wydatki konsumentów wzrosły w lipcu w ujęciu miesięcznym o 0,1 proc. To wynik słabszy od spodziewanego wzrostu, który zdaniem analityków miał wynieść 0,3 proc. W czerwcu wydatki wzrosły o 0,6 proc. miesiąc do miesiąca, jak poinformował po korekcie Departament Handlu USA.

Dochody w USA wzrosły w lipcu o 0,1 proc. mdm. Także tutaj ekonomiści byli bardziej optymistyczni, bowiem oczekiwali, że wzrost wyniesie 0,2 proc. Miesiąc wcześniej dochody Amerykanów wzrosły o 0,1 proc.

Popołudniu polskiego czasu poznaliśmy także informacje o indeksie Chicago PMI, który wzrósł w sierpniu do 53 pkt. wobec 52,3 pkt. w poprzednim miesiącu. Rynkowy konsensus wahał się w granicach 53-53,5 pkt, co oznacza, że indeks uplasował się w dolnej granicy oczekiwań.

Dane o bezrobociu w Unii Europejskiej okazały się być stosunkowo dobrą wiadomością. Odsetek bezrobotnych w strefie euro i całej UE nie wzrósł, choć należy pamiętać, że w dalszym ciągu pozostaje na rekordowo wysokim poziomie. W lipcu w eurolandzie pracy nie miało 12,1 proc. osób, zaś dla całej Unii Europejskiej odsetek bezrobotnych wyniósł 11 proc.

"Po sześciu kwartałach recesji i dziesięciu kwartałach rosnącego bezrobocia to stosunkowo dobre wiadomości " - skomentował unijny komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych i integracji Laszlo Andor. Zaznaczył on jednak, że sytuacja na unijnym rynku pracy wciąż pozostaje bardzo niepewna.