"Jan prowadził OKD przez najtrudniejsze lata w historii spółki i udanie rozpoczął potrzebne zmiany, które zmienią spółkę w znacznie bardziej efektywną organizację, zdolną do sprostania wyzwaniom rynkowym. Wśród jego osiągnięć jest m.in. poprawa bezpieczeństwa, centralizacja zarządzania kopalniami, czy wynegocjowanie zbiorowego układu ze związkami zawodowymi" – powiedział dyrektor wykonawczy NWR Gareth Penny, cytowany w komunikacie.

Z kolei Dale Ekmark pracował m.in. dla AMG Mining Ltd., Sydvaranger Gruve AS, Cleveland Cliffs, Placer Dome, DeBeers i Kazakhmys Plc.

W połowie września NWR oraz spółka zależna OKD zdecydowały o zamknięciu kopalni Paskov, jedynej czynnej w okolicach Ostrawy. Produkuje ona wysokiej jakości węgiel koksowy. W 2012 r. jej produkcja wyniosła ok. 0,95 mln ton, zaś zasoby węgla do dnia 1 stycznia 2013 (klasyfikacja JORC) to ok. 23,1 mln ton, jak podała na swojej stronie OKD, bezpośredni właściciel kopalni.

New World Resources jest wiodącym producentem węgla kamiennego i koksu w Europie Środkowej. Obecnie wydobywa węgiel w Czechach oraz realizuje trzy projekty rozwojowe, które stanowią część strategii rozwoju w regionie.