Po burzliwej dyskusji nowelizacja ustawy o systemie oświaty została skierowana do dalszych prac w podkomisji.
Krystyna Łybacka z SLD, była minister edukacji powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że rząd nie zdąży z przygotowaniem podręcznika na nadchodzący rok szkolny.

W jej ocenie napisanie podręcznika z wcześniejszym przygotowaniem jego koncepcji, przedyskutowaniem go z nauczycielami, przebadaniem grupy fokusowej - jak reagują na ten podręcznik uczniowie i ogłoszenie do 15 czerwca przez dyrektorów, że podręcznik jest wskazany do zakupu przez rodziców, przez szkołę, jest niemożliwe.

>>> Czytaj więcej: Premier Tusk obiecuje darmowe podręczniki

Minister edukacji Joanna Kluzik - Rostkowska zapewniła, że podręcznik będzie gotowy na czas. „Jestem zdeterminowana i zdążę przygotować podręcznik tak, żeby nauczyciele mogli go zobaczyć przed wakacjami” -powiedziała.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty, którą teraz zajmie się podkomisja przewiduje, że ministerstwo edukacji narodowej, a w przypadku szkół artystycznych - ministerstwo kultury, będzie mogło zamawiać i wydawać podręczniki. Po ich zatwierdzeniu przez odpowiedniego ministra będą one z mocy ustawy dopuszczone do użytku szkolnego. Joanna Kluzik - Rostkowska powiedziała, że w piątek do uzgodnień międzyresortowych trafi kolejny projekt dotyczący współpracy
z wydawcami.