Indeks Dow Jones Industrial Average wzrósł o 0,66 proc. do poziomu 16 209,13 pkt, technologiczny Nasdaq wzbił się o 0,78 proc. i osiągnął poziom 4296,7 pkt, zaś S&P 500 urósł o 0,72 proc. do poziomu 1849,54 pkt.

Tematem numer jeden w dniu dzisiejszym na rynku są oczywiście silne wzrosty na Wall Street, w wyniku których największe indeksy zredukowały niemal do zera spadki w 2014 r., a indeks S&P500 wyszedł na nowe historyczne szczyty. Około 18:00 czasu polskiego indeks S&P500 rósł o 0,90 proc., Nasdaq o 0,93 proc., DJIA o 0,88 proc. – czytamy w komentarzu nadesłanym przez XTB.

„Dziś tuż przed 15:00 poznaliśmy wstępny odczyt usługowego indeksu PMI dla Stanów Zjednoczonych i ponownie odnotowaliśmy negatywną niespodziankę. PMI spadł z 56,7 pkt. przed miesiącem do 52,7 pkt. obecnie. Pogoda, czy inne czynniki – słabe dane płynące z USA powodują, że FED na poważnie będzie musiał rozważyć przerwę w ograniczaniu QE3” – komentuje Mateusz Adamkiewicz z XTB.

Decyzja o potencjalnym ograniczeniu luzowania ilościowego przez Fed musiała zostać przyjęta przez rynek pozytywnie. Po raz kolejny zatem działamy w myśl zasady, że zła wiadomość to dobra wiadomość.

Z kolei Mark Freeman z Westwood Holdings uważa, że możemy obserwować zmianę w mentalności. „Rynek naprawdę chce się skupiać na jasnych stronach, odrzucając negatywne sygnały. W tym środowisku łatwo o wzrosty” – uważa Freeman.

Reklama

Jutro po południu rynki będą czekały na szereg publikacji z USA, w tym z rynku nieruchomości, które mogą rozczarować (to indeks cen domów S&P Case Shiller za grudzień, czy też grudniowy indeks cenowy FHFA). Poznamy też dane z okręgu Richmond (odnośnie aktywności gospodarczej w tym rejonie), oraz ważny indeks zaufania konsumentów sporządzany przez Conference Board, zapowiada Rogalski.

Pośród największych spółek najmocniej rosły akcje UnitedHealt Group, Exxon Mobil, Intela i Chevrona. Z sektorów najlepiej wygląda sektor energetyczny. Najsłabiej prezentują się zaś telekomy. O ponad 0,5 proc. spadały akcje AT&T i Verizon – czytamy w komentarzu XTB.