Na Comex w Nowym Jorku miedź zniżkuje o 0,27 proc. do 3,5155 USD za funt.

Chińska działalność przemysłowa będzie spowolniona w najbliższym czasie, bo zbliża się Nowy Rok Księżycowy, a chińskie rodziny intensywnie podróżują podczas tej najważniejszej świątecznej przerwy w tym kraju.

"Inwestorzy koncentrują się na sezonowej słabości na rynku miedzi w Chinach" - piszą w rynkowej nocie analitycy Citic Futures Co., sugerując krótkoterminową presję na korektę cen metalu.

Zeszłoroczny wzrost cen metali przemysłowych na globalnych rynkach słabnie, bo maleje optymizm co do perspektyw konsumpcji.

Analitycy Citigroup wskazują, że w ciągu najbliższych 2 do 4 tygodni miedź na giełdach metali może tanieć we względu na osłabienie chińskich wskaźników zakupów przez managerów, pogorszenie cyklu kredytowego w Chinach, możliwość dalszych blokad w chińskiej gospodarce - z powodu Covid-19, a także rozprzestrzenianie się nowych odmian koronawirusa w tym kraju.

Eksperci Citi dodają jednak, że słabość cen miedzi będzie zarazem dobrą okazją do zakupów metalu - biorąc pod uwagę pozytywne perspektywy gospodarcze dotyczące II kwartału.

Na zakończeniu poprzedniej sesji miedź na LME staniała o 22 USD i kosztowała 7.777,00 USD/t, najniżej w tym roku. (PAP Biznes)

aj/ osz/