David Cameron wyjaśnił, że z prośbą o zaangażowanie brytyjskich śledczych zwróciła się Holandia. Londyn wydał na to zgodę. Analizą mają się zająć eksperci z Komisji do spraw Badania Wypadków Lotniczych, działającej przy brytyjskim resorcie transportu.

We've agreed Dutch request for air accident investigators at Farnborough to retrieve data from #MH17 black boxes for international analysis.

— David Cameron (@David_Cameron) lipiec 22, 2014

Na razie czarne skrzynki są w posiadaniu władz Malezji, ponieważ maszyna należała do Malaysia Airlines. Prorosyjscy separatyści przekazali skrzynki tamtejszym śledczym minionej nocy. Premier Nadżib Razak poinformował, że czarne skrzynki będą przetrzymywane przez malezyjskich ekspertów do czasu utworzenia międzynarodowego zespołu dochodzeniowego.

Większość pasażerów Boeinga stanowili Holendrzy. "Dlatego priorytetem Holandii jest teraz przewiezienie ciał ofiar katastrofy malezyjskiego samolotu do kraju" - powiedział dziś szef rządu Mark Rutte.

Jutro do Holandii przyleci pierwszy samolot transportowy z ciałami ofiar. Dzisiaj ciała zostały przetransportowane pociągiem-chłodnią z miejscowości Torez, gdzie spadła maszyna, do Charkowa.

Do katastrofy malezyjskiego samolotu na Ukrainie doszło w czwartek. Maszyna została zestrzelona, prawdopodobnie przez prorosyjskich separatystów. Na pokładzie było 298 osób. Nikt nie przeżył.

>>> Czytaj też: Włochy: Boeing zestrzelili separatyści. Przez pomyłkę