PZU w ciągu 2 tygodni będzie wiedziało, czy może wyemitować obligacje podporządkowane bez konieczności dokonywania zmian w prawie. Spółka posiada opinię prawną, której interpretacja zezwala na taką emisję. Jednak ostatnie zdanie należy do Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), poinformował członek zarządu Przemysław Dąbrowski.

"Wybieramy się do KNF w ciągu najbliższego tygodnia, bo mamy taką informację, że być może nie trzeba będzie zmieniać prawa. Mamy opinię prawną z innego ważnego ośrodka, która mówi, że taką emisję moglibyśmy przeprowadzić" - powiedział Dąbrowski w kuluarach Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI) w Sopocie.

"W ciągu dwóch tygodni będziemy wiedzieli, czy tak można zrobić i czy KNF zaakceptowała taką interpretację. Jeśli tak, to do końca roku zrobilibyśmy taką emisję" - dodał.

Pod koniec sierpnia Dąbrowski informował, że PZU wspólnie z KNF pracuje nad zmianami w prawie, dzięki którym zarówno PZU, jak i inni ubezpieczyciele mogliby przeprowadzać emisję długu podporządkowanego.

Skonsolidowane kapitały własne PZU wynosiły 11 917,3 mln zł na koniec czerwca 2014 r. Wskaźnik rentowności kapitału (ROE) wyniosło 27,5% na koniec I półrocza. Aktywa razem Grupy PZU wyniosły 63,82 mld zł na koniec I poł. 2014 r. wobec 62,79 mld na koniec I poł. 2013 r.