Po raz pierwszy od czasu przystąpienia do strefy euro Portugalia zanotuje deficyt budżetowy poniżej 3 proc. - od tej pozytywnej informacji rozpoczęła prezentację projektu minister finansów Maria Luis Albuquerque. Jak dodała, nie będzie to możliwe bez dalszych oszczędności budżetowych. Rząd zapowiada między innymi dodatkowe podatki drogowe i bankowe, a także ograniczenie świadczeń socjalnych - ma to przynieść oszczędności rzędu 300 mln euro potrzebne po tym, jak Trybunał Konstytucyjny nie zgodził się na część tegorocznych cięć.

Podtrzymane zostaną dodatkowy podatek dochodowy i zamrożone wynagrodzenia w budżetówce. Nieco niższy podatek zapłacą natomiast portugalscy przedsiębiorcy, co ma stymulować wzrost gospodarczy. Rząd będzie także kontynuował zaciskanie pasa w resortach i w samorządach lokalnych oraz program prywatyzacyjny.

Według władz w Lizbonie, kolejny rok oszczędności przyniesie konkretne efekty dla krajowej gospodarki: PKB ma wzrosnąć o 1,5 proc., a bezrobocie spaść do poziomu 13,4 proc. Dla zmęczonych kryzysem Portugalczyków to już czwarty z rzędu budżet przewidujący wielomiliardowe cięcia wydatków publicznych.

>>> Czytaj też: Strefa euro ma nowych maruderów. Francja i Włochy potrzebują reform