W tym roku liczba bogatych Polaków sięgnie prawie 880 tys. Na luksusowe dobra i usługi wydadzą oni 12,6 mld zł, czyli 15 proc. więcej niż w ubiegłym roku - wynika z raportu firmy doradczej KMPG.

Jego autorzy za osoby zamożne uznają takie, których miesięczne zarobki wynoszą powyżej 7,1 tys. zł brutto. Podkreślają oni jednak, że grupa zamożnych i bogatych Polaków jest niejednorodna. Najwięcej wśród nich koneserów, czyli ludzi, którzy nie otaczają się luksusem na pokaz, najmniej konformistów, czyli osób cechujące się, jak określili to autorzy badania, motywacją zewnętrzną i wysokim pragmatyzmem.

Polscy bogacze zakupy robią często przez internet, ich wybory są przemyślane i zaplanowane. Wybierają produkty wysokiej jakości, ponieważ są trwałe i niezawodne.

Rynek dóbr luksusowych w Polsce rozwija się prężnie, jego główną składową stanowią samochody luksusowe i premium, na które w tym roku przeznaczą 5,6 mld zł.

Mimo że z roku na rok powiększa się grupa zamożnych i bogatych Polaków, to w dalszym ciągu jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej pod tym względem - zajmujemy dopiero 23 miejsce. W tym roku wartość majątku na osobę w naszym kraju wynosi 22,2 tys. dol., podczas gdy w krajach unijnych prawie 154 tys. dol., czyli blisko siedmiokrotnie więcej.

Badanie przeprowadzono na 600-osobowej grupie zamożnych i bogatych Polaków.

>>> Czytaj też: Gdzie i w jakich branżach zarabia się najwięcej? [WYKRESY]