Nie ma porozumienia ministrów w sprawie zmian w ordynacji podatkowej zaproponowanych przez ministerstwo finansów. Miały one utrudnić unikanie płacenia podatków.

Wiceprzewodniczący rady podatkowej konfederacji Lewiatan Rafał Iniewski podkreśla, że propozycja resortu finansów zakładała wiele zmian, które w większości są niekorzystne dla płatników. Rozmówca IAR wymienił między innymi klauzulę obejścia prawa podatkowego. Według niej, jeżeli płacący daninę zastosował przepis zgodnie z prawem, ale wbrew intencji ustawodawcy, to klauzula wchodzi w życie, a opodatkowanie następuje według innego wzorca.

Inną niekorzystną zmianą jest możliwość wygaszenia indywidualnej interpretacji podatkowej, jeżeli będzie ona niezgodna z interpretacją ogólną. W opinii ustawodawcy ta zmiana jest korzystna dla podatników, ponieważ kończy z praktyką powielania indywidualnych interpretacji.

Nie wiadomo, kiedy ministrowie ponownie pochylą się nad ordynacją podatkową. Jutro natomiast posłowie zajmą się prezydenckimi propozycjami zmian w ordynacji podatkowej.

>>> Czytaj też: Derdziuk: Upadek ZUS-u to koniec państwa