Georgiewa za obecną światową sytuację gospodarczą obwinia wojnę na Ukrainie i rosnące stopy procentowe.
Według niej potwierdza się wcześniejsza prognoza MFW, według której w tym roku wzrost gospodarczy spowolni do 2,7 proc., podczas gdy w zeszłym roku wynosił 3,2 proc.
"Od początku roku mamy dobre wieści. Spodziewamy się, że w 2023 r. wzrost osiągnie najniższy poziom, a potem rozpocznie się proces, w którym raczej pójdziemy w górę" – powiedziała.
Podkreśliła, że obecnie trzema najistotniejszymi światowymi wyzwaniami są wojna na Ukrainie, kryzys kosztów utrzymania i stopy procentowe na poziomie najwyższym od dziesięcioleci. Dodała również, że świat musi mądrze zadbać o większe bezpieczeństwo dostaw (kluczowych towarów).