Ghelamco zamknęło ubiegły rok wzrostem płynności i wskaźnikiem wypłacalności na poziomie 54 proc. Nie obawia się o „zachwianie kowenantów finansowych" nawet przy spadku wartości nieruchomości, poinformował dyrektor finansowy i członek zarządu Ghelamco Invest Jarosław Jukiel.

„Zamknęliśmy ubiegły rok z wzrostem płynności i jednym z najwyższych wśród konkurencji wskaźnikiem wypłacalności. Kondycja naszej spółki jest bardzo dobra, co zachęca nas do wykorzystania możliwości rozwoju, jakie daje rynek" – powiedział Jukiel, cytowany w komunikacie.

Jak podano, obserwowany obecnie wzrost stopy pustostanów i jednocześnie duża podaż budynków biurowych nie wpływa na zmniejszenie liczby planowanych przed Ghelamco inwestycji komercyjnych. Odsetek niewynajętej powierzchni w oddanych do użytku obiektach biurowych w portfelu dewelopera sięga zaledwie około 5% wobec ogólnej sytuacji na stołecznym rynku, gdzie wskaźnik pustostanów na koniec 2014 wyniósł 13,3%.

„Wskaźniki zadłużenia Ghelamco w stosunku do aktywów są więcej niż bezpieczne, co gwarantuje stabilną pozycję naszej firmy na rynku również w trudnych warunkach. Nawet gdyby doszło do spadku wartości nieruchomości, nie wpłynie to na zachwianie naszych kowenantów finansowych. Stabilna kondycja finansowa Ghelamco jest najlepszym argumentem za kolejnymi inwestycjami – tylko one gwarantują rozwój spółce deweloperskiej" – zapewnił członek zarządu Ghelamco Invest.

W 2015 r. Ghelamco koncentruje się na realizacji i komercjalizacji największego powstającego aktualnie w Europie kompleksu biurowego Warsaw Spire o powierzchni 100 tys. m2. Trwają zaawansowane rozmowy z kolejnymi najemcami, co pozwoli Ghelamco do końca tego roku osiągać wynik ok. 50% wynajętej powierzchni w kompleksie.

Równocześnie Ghelamco realizuje też projekt biurowy przy ul. Wołoskiej 24 (21 tys. m2) oraz obiekt handlowo-usługowy przy ul. Vogla w Wilanowie (5 tys. m2).

Ghelamco posiada rozwinięty portfel terenów inwestycyjnych oraz kilka projektów, których wdrożenie nastąpi w najbliższym czasie. We współpracy z PKP inwestor planuje zrealizować projekt zagospodarowania terenów dworca Warszawa Gdańska, a w dalszych planach jest m.in. budowa kompleksu biurowo-handlowego Sienna Towers, biurowca Spinaker Tower, inwestycji mieszkaniowej przy ul. Foksal w Warszawie oraz projektów handlowo-usługowych. W planach jest również rozpoczęcie realizacji projektów inwestycyjnych w innych miastach Polski, w tym również w sektorze centrów handlowych.

Portfolio firmy obejmuje ponad 600 tys. m2 powierzchni komercyjnych, a wolumen sprzedaży zrealizowanych projektów przekroczył 1,2 mld euro.

Ghelamco Poland to jeden z wiodących deweloperów i generalnych wykonawców działających na polskim rynku nieruchomości komercyjnych oraz lider zrównoważonego budownictwa w Polsce. Firma specjalizuje się w dostarczaniu nowoczesnych powierzchni biurowych i magazynowych.