Uczniowie liceum uczą się zgodnie z nową podstawą programową. Dlatego w tym roku po raz pierwszy podchodzili do nowej matury - innej od tej pisanej przez uczniów w technikum.

Temat dotyczący Lalki brzmiał: "Wolna wola człowieka czy siły od niego niezależne - co przede wszystkim decyduje o ludzkim losie? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu Lalki, całego utworu Bolesława Prusa oraz innego tekstu kultury".

Drugie zadanie dotyczyło interpretacji wiersza Elizabeth Bishop "Ta jedna sztuka" w tłumaczeniu Stanisława Barańczaka.

Wcześniej licealiści odpowiadali też na pytania do tekstu Jerzego Bralczyka "Co się nosi w mówieniu?", opublikowanego w 2004 roku w tygodniu Polityka. Mieli też napisać streszczenie tego artykułu maksymalnie na 60 słów. Kolejne pytania dotyczyły załączonego tekstu Wojciecha Nowickiego "Książki na całe życie" pochodzącego z magazynu Książki.

Tutaj też znalazło się zadanie, które najprawdopodobniej sprawiło uczniom największy problem. Trzeba było rozpoznać autora i tytuł dzieła, z którego pochodzi zacytowany fragment. Chodziło o epilog z "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Jeżeli chodzi o uczniów technikum, to pierwszy temat wypracowania dla nich brzmiał: "Jak można wykorzystać władzę absolutną? Interpretując fragmenty noweli Bolesława Prusa Z legend dawnego Egiptu, porównaj Ramzesa jako władcę z jego następcą - Horusem".

Drugi temat to: "Analizując fragmenty Dziadów części III Adama Mickiewicza oraz Ziela na kraterze Melchiora Wańkowicza, porównaj ukazane w nich sytuacje i postawy matek".

Wcześniej uczniowie odpowiadali na serię pytań dotyczących załączonego tekstu Marcina Zamorskiego "Hipermarket kultury", opublikowanego w tygodniku Wprost.

Nową maturę pisało w tym roku 190 tysięcy uczniów. Do starej podchodziło 119 tysięcy. 

>>> Czytaj też: Koniec obowiązku meldunkowego od 2016 roku? Państwu grozi paraliż