Gorsze od oczekiwań dane makro z USA zwiększają prawdopodobieństwo odłożenia w czasie podwyżki stóp procentowych w USA. Chociaż Fed od dłuższego czasu jest enigmatyczny w swoich wypowiedziach w sprawie terminu możliwej podwyżki, obecnie mało prawdopodobny wydaje się już nie tylko termin czerwcowy, ale nawet wrześniowy. Tak czy inaczej, bieżący tydzień może przynieść więcej spekulacji w tej kwestii, ponieważ zarówno na dziś, jak i na jutro, zaplanowane są publikacje kolejnych ważnych danych makro z USA.

A tymczasem notowania złota, chociaż wciąż utrzymują się w długoterminowym trendzie spadkowym, wczoraj wybiły się z impetem ponad poziom 1200 USD za uncję. Obecnie cena tego kruszcu oscyluje w okolicach 1215 USD za uncję, czyli blisko wczorajszego poziomu zamknięcia. Najbliższe sesje będą kluczowe z punktu widzenia średnioterminowego układu sił na wykresie złota. Okolice 1220 USD za uncję to ważny techniczny poziom oporu, którego pokonanie będzie oznaczało możliwość zwyżki do okolic 1240-1255 USD za uncję.

Cena srebra przekroczyła 17 USD za uncję

Notowania srebra są silnie skorelowane z ceną złota, więc podobnie jak w przypadku żółtego kruszcu, wczoraj cena tego surowca wyraźnie wzrosła. Notowania srebra wybiły się ponad techniczny opór w okolicach 16,60 USD za uncję, docierając do innej ważnej bariery w okolicach 17 USD za uncję. To najwyższa cena srebra od ponad miesiąca.

Sytuacja na rynku srebra w najbliższych dniach jest analogiczna z sytuacją na rynku złota. Dane makro z USA i ich wpływ na dolara będą przeważającą siłą wpływającą na cenę srebra. Jeśli notowania srebra wybiją się ponad 17,25 USD za uncję, to kolejne bariery dla popytu znajdują się w okolicach 18 USD, 18,46 USD i 19 USD za uncję.

Cena cukru spadła o niemal 5% po publikacji podwyższonych prognoz produkcji tego surowca w Brazylii

Liderem wczorajszych spadków na rynkach towarowych był cukier. Notowania tego surowca w USA spadły o 4,9% po pojawieniu się prognoz większej podaży cukru w Brazylii. Firma Datagro oszacowała bowiem, że w sezonie 2015/2016 cukrownie przerobią 591 mln ton trzciny cukrowej, zwiększając tym samym produkcję cukru o 0,7% do poziomu 32,2 mln ton.

Szacunki Datagro stoją w sprzeczności z prognozami niektórych innych instytucji, które zakładają, że produkcja cukru w przyszłym sezonie nieco spadnie, zwiększając tym samym szanse na zakończenie długoterminowego trendu spadkowego na rynku cukru.