Wyjście Deutsche Banku z Wielkiej Brytanii spowodowałoby wielkie zamieszanie w londyńskim City. Bank zatrudnia na wyspach ponad 9 tys. ludzi.

Niemiecki bank jako pierwszy przeprowadza symulacje związane z potencjalnym wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. W ciągu najbliższych dwóch lat ma być przeprowadzone referendum w sprawie tak zwanego Brexit.

> > > Czytaj także: Bank Pocztowy rusza na giełdę. Następna w kolejce Poczta Polska

Największe banki i instytucje finansowe są zwolennikami pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Zdaniem cytowanego przez Financial Times pracownika sektora bankowego deklaracja Deutsche Banku jest pierwszym z nacisków, jakie branża będzie wywierać na Wielką Brytanię w najbliższym czasie.

Przede wszystkim analiza

Deutsche Bank powołał specjalną grupę złożoną z managerów ds. zarządzania ryzykiem, strategii oraz kadry zarządzającej oddziałów w Wielkiej Brytanii, które mają w pełni przeanalizować skutki wyjścia kraju ze wspólnoty oraz opracować możliwe scenariusze działania. Zdaniem przedstawiciela banku klienci coraz częściej dopytują o plany banku, w tym także o przeniesienie większej części operacji bankowych do strefy euro.

> > > Czytaj także: Wielka konsolidacja sektora bankowego w Polsce coraz bliżej

Niemiecki Bank ulokował na wyspach większość swoich oddziałów inwestycyjnych, głównie w biurach w Londynie i Birmingham. Firma jest obecna na wyspach od 1873 roku.

Londyn albo…

Inne zagraniczne banki działające w Wielkiej Brytanii, takie jak Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Bank of America, BNP Paribas i UBS mówią, że nie przeprowadzały jeszcze symulacji w sprawie ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Niektóre banki amerykańskie, takie jak Citigroup i Morgan Stanley rozważają Dublin jako alternatywę dla Londynu w prowadzeniu działań na terenie Unii Europejskiej.

> > > Czytaj także: Ferdinand Porsche ma zgodę KNF na przejęcie Volkswagen Bank Polska

W Londynie działa ponad 250 zagranicznych banków, które dzięki otwarciu przedstawicielstwa w Wielkiej Brytanii uzyskują możliwość działania na terenie całej Unii Europejskiej. Według brytyjskiego Skarbca sektor bankowy zatrudnia na wyspach 1,4 miliona ludzi i odprowadził w sumie 12 proc. wszystkich składek na ubezpieczenia społeczne. W latach 2011-12 branża zapłaciła 27,5 mld. funtów podatku dochodowego.

Wyjście z Wielkiej Brytanii rozważa także bank HSBC, który uskarża się na rosnące obciążenia podatkowe i regulacje utrudniające pracę.