"Planowana transakcja ma polegać na przejęciu przez Stokrotkę części mienia spółek Frac Handel i Frac Handel Detal. Przedsiębiorcy prowadzą działalność w zakresie detalicznej sprzedaży artykułów konsumpcyjnych codziennego użytku za pośrednictwem sklepów tradycyjnych i wielkopowierzchniowych (o powierzchni do 2 tys. m2)" - czytamy w komunikacie.

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że transakcja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji.

"Obszar, na którym konkurują ze sobą sklepy tradycyjne to promień ok. kilometra, a uczestnicy koncentracji nie posiadają takich placówek w bezpośrednim sąsiedztwie. W przypadku sklepów wielkopowierzchniowych o powierzchni do 2 tys. m2 rynek geograficzny obejmuje obszar położony w promieniu ok. 10-15 minut jazdy samochodem od przejmowanej placówki. Działalność uczestników koncentracji na tak określonych rynkach geograficznych pokrywa się w czterech miastach. Ich łączne udziały wahają się tam od 0,8 do ok. 12%, i dlatego po koncentracji Stokrotka nie osiągnie na tych rynkach pozycji dominującej i nadal będzie spotykała się z konkurencją ze strony innych sklepów" - wyjaśnia UOKiK.

Pod koniec kwietnia Stokrotka złożyła do UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie kontroli nad częścią mienia Frac Handel sp. z o.o. Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Rzeszowie oraz Frac Handel sp. z o.o. Detal Spółka Komandytowo-Akcyjna z siedzibą w Rzeszowie.

Stokrotka stanowi część detaliczną grupy kapitałowej Emperia. Emperia Holding jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2002 r. Grupa Handlowa Emperia prowadzi działalność detaliczną, deweloperską i informatyczną.