S&P 500 stracił 0,30 proc. i wyniósł 2.102,31 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,20 proc. i wyniósł 5.112,19 pkt.

Eurogrupa zakończyła czwartkowe obrady bez porozumienia w sprawie wygasającego 30 czerwca pakietu pomocowego dla zagrożonej bankructwem Grecji. Ministrowie finansów spotkają się później, ale już nie w czwartek - poinformował minister finansów Finlandii Alexander Stubb.

"To tyle na dziś. Instytucje i Grecja będą kontynuować pracę" - napisał Stubb na profilu na Twitterze. "Eurogrupa zbierze się później, ale nie dziś" - dodał. Z nieoficjalnych informacji wynika, że kolejne spotkanie eurogrupy odbędzie się w sobotę.

W Brukseli trwa równolegle posiedzenie Rady Europejskiej, jednak jak poinformowała przed spotkaniem niemiecka kanclerz Angela Merkel zgromadzeni w czwartek i piątek na szczycie unijni przywódcy nie będą się mieszać w prowadzone równolegle negocjacje między Grecją a eurogrupą i instytucjami reprezentującymi wierzycieli Aten, czyli Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym.

„Kierunek dziennych wahań na rynkach obecnie zależy od tego, czy dostajemy pozytywne czy negatywne informacje w sprawie Grecji. Mam wrażenie, że nikt nie wie dokładnie, jaki może być finansowy efekt wyjścia Grecji ze strefy euro. Przypuszczam jednak, że rynek do pewnego stopnia to wycenia” – ocenił Joe Bell, analityk Schaeffer’s Investment.

W ocenie analityków Bank of America w najbliższych dniach prawdopodobnie nie uda się znaleźć porozumienia odblokowującego pomoc finansową dla Grecji. Ostatecznie jednak uda się znaleźć takie rozwiązanie, które pozwoli na utrzymanie Grecji w strefie euro.

„Prawdopodobieństwo tego, że Grecji uda się spłacić zobowiązania wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego w tym miesiącu są niewielkie. Spodziewamy się jednak, że kraj pozostanie w strefie euro” – ocenili analitycy BofA w komentarzu.

Dobre dane napłynęły z gospodarki USA. Wydatki amerykańskich konsumentów w maju wzrosły o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, podczas gdy w kwietniu wzrosły o 0,1 proc. mdm po korekcie. Wskaźnik zanotował w maju najsilniejszy wzrost od prawie sześciu lat.

Dochody Amerykanów wzrosły o 0,5 proc. mdm, wobec wzrostu również o 0,5 proc. mdm w poprzednim miesiącu po korekcie. Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,7 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,5 proc.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła do 271 tys. z 268 tys. tydzień wcześniej. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 273 tys. Jest to już 16 tydzień z rzędu, kiedy wskazania nowych tygodniowych bezrobotnych znajdują się poniżej poziomu 300 tys.

Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w czerwcu 54,6 pkt. - podano we wstępnym wyliczeniu. Miesiąc wcześniej indeks był na poziomie 56,0 pkt.