Całkowite wynagrodzenie Asseco Poland za przejęcie kontroli i nabycie 100 proc. udziałów w Insseco, przeniesienie praw majątkowych, oraz wybranych projektów wyniesie 34,3 mln zł. Asseco Poland przysługiwać będzie również dodatkowe wynagrodzenie uzależnione od osiągnięcia przez Insseco, w przeciągu 5 lat, przychodów wyższych niż określonych w dniu transakcji.

Przeniesienie własności udziałów, a tym samym ostateczne sfinalizowanie transakcji zbycia planowane jest na początek sierpnia br.

"Przejęcie kontroli nad spółką ubezpieczeniową przez Sapiens jest konsekwencją realizacji strategii rozwoju grupy Asseco opartej na wiedzy eksperckiej i koncentracji na budowie silnej pozycji grupy w poszczególnych sektorach gospodarki, m.in.: ubezpieczeniowym, bankowym, energetycznym i medycznym. Dla Asseco Poland transakcja ta jest kontynuacją procesu porządkowania grupy Asseco i rozwoju centrum produktowego oraz kompetencyjnego w zakresie ubezpieczeń komercyjnych w ramach zależnej grupy Sapiens" – czytamy w komunikacie.

Insseco powstało z myślą o centrum kompetencyjnym w zakresie usług oraz oprogramowania dla sektora ubezpieczeń komercyjnych. Insseco zatrudnia obecnie 140 specjalistów i wspiera Asseco Poland w obsłudze klientów sektora ubezpieczeniowego w Polsce oraz za granicą.

"Jednym z istotnych założeń przy powstaniu Insseco była ścisła współpraca ze spółką Sapiens, należącą do grupy Asseco, notowaną na NASDAQ, będącą jednym z liderów rozwiązań dla sektora ubezpieczeń na świecie. Docelowo planowane jest przejęcie obsługi klientów sektora ubezpieczeniowego w Polsce, w zakresie rozwiązań ubezpieczeniowych, bezpośrednio przez Insseco" – czytamy dalej.

Asseco Poland S.A. specjalizuje się w produkcji i rozwoju oprogramowania. Jest to największy software house z polskim kapitałem, ponad połowę przychodów grupy stanowią rozwiązania własne. Asseco jest szóstym największym dostawcą oprogramowania w Europie (wg rankingu Truffle100 2014).