Umowa dotyczy zakupu trzech zakładów produkcyjnych w miejscowościach: Vatra Dornei, Timisoara, Giurgiu oraz m.in. znanej marki Bucovina. Będzie to 18 przejęcie grupy Maspex Wadowice i 3 na rynku rumuńskim.

"W Rumunii mamy bardzo mocną pozycję w segmencie produktów instant z markami: La Festa i Ekland, na rynku soków, nektarów i napojów z brandami: Tedi (Kubuś) i Tymbark oraz w kategorii krakersów i precli z marką Salatini. W rynku wody do tej pory nas nie było, a jest to kategoria, która rośnie. Obecnie, segment wód mineralnych stanowi już 50% rynku napojów bezalkoholowych w tym kraju. Marka Bucovina znacznie zwiększy naszą konkurencyjność i umocni pozycję naszej firmy na rynku rumuńskim. Konsumpcja wody w Rumunii jest jeszcze na niższym poziomie, niż w innych krajach Europejskich, co z pewnością daje perspektywy do dalszego rozwoju" - powiedział prezes Krzysztof Pawiński, cytowany w komunikacie.

Rio Bucovina to jeden z największych producentów naturalnych wód mineralnych na rynku rumuńskim. Według danych AC Nielsen, Bucovina pod względem udziałów ilościowych to drugi gracz na rumuńskim rynku wody, do którego należy prawie 10% rynku (dane za kwiecień-maj 2015). Pod względem wartościowym spółka zajmuje czwarte miejsce na rynku.

Maspex podał, że Rumunia jest dla grupy drugim, po Polsce, co do wielkości rynkiem, zarówno jeżeli chodzi o obroty, poniesione inwestycje, jak i siłę nabywczą, co z punktu widzenia producentów produktów spożywczych jest bardzo ważne.

Grupa Maspex pojawiła się  w Rumunii w 1996 roku i obecnie jest jednym z największych polskich inwestorów w tym kraju. W 2007 roku rumuńska spółka Maspeksu zakupiła markę Arnos, wiodącego producenta makaronów, a w 2013 roku marki Salatini i Capollini - najstarsze znaki towarowe w segmencie krakersów i precli i zdecydowani liderzy, do których należy 1/3 rynku krakersów i ok. 20% rynku precli.

"Zakup firmy Rio Bucovina przez jedną z największych polskich firm z Europy Środkowo - Wschodniej będzie ważnym wydarzeniem dla rynku FMCG z Rumunii. Jako część grupy Maspex Wadowice, Rio Bucovina będzie wzmacniać jeszcze bardziej swoją pozycję na rynku producentów naturalnej wody mineralnej, wody źródlanej i stołowej z Rumunii. Jestem pewny, że doświadczenie polskiej firmy, a także jej ambitne cele odnośnie oferty produktowej, będą miały istotny wpływ na dalszy rozwój marek posiadanych przez firmę Rio Bucovina" - powiedział dyrektor generalny spółki Dorel Radu, cytowany w komunikacie.

Założona w roku 2006, Rio Bucovina jest 100% prywatną spółką, której głównym przedmiotem działalności jest rozlew naturalnej wody mineralnej Bucovina i produkowanie napojów Rio. Sprzedawane marki to: Bucovina – naturalna woda mineralna niegazowana i gazowana; La Vitta – woda źródlana niegazowana i woda stołowa gazowana; Rio, La Vitta, Malibu, Bon Ton - napoje gazowane; Golden Horse – napój energetyczny, La Vitta – produkty spożywcze.

Grupa Maspex Wadowice jest liderem na rynku producentów soków, nektarów i napojów w Polsce, w Czechach i na Słowacji, a także ich wiodącym producentem na Węgrzech, w Rumunii, Bułgarii i na Ukrainie. Jest również największym producentem produktów instant w Europie Środkowo-Wschodniej (kawa cappuccino, kakao, zabielacze, herbatki), oraz liderem na rynku makaronów w Polsce oraz wiodącym producentem w Rumunii. W portfolio firmy znajdują się m.in. takie marki jak: Tymbark, Kubuś, Tiger, Lubella, Malma, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa, Plusssz. W 2014 r. przychody ze sprzedaży Grupy osiągnęły poziom ponad 3,3 mld zł, z czego 1/3 stanowi sprzedaż zagraniczna. Produkty Maspeksu trafiają do ponda 50 krajów na całym świecie.