"Graviton Capital uczestniczył będzie w konsorcjach sprzedażowych z wieloma wiodącymi bankami inwestycyjnymi ze Stanów Zjednoczonych tworzonych na potrzeby pozyskiwania kapitału dla spółek z Ameryki Północnej, o kapitalizacji rynkowej ponad 100 mln USD, notowanych na amerykańskich giełdach NYSE i NASDAQ" - czytamy w komunikacie.

"Jako jeden z wiodących domów maklerskich w Polsce, wykorzystamy nasze długoletnie doświadczenie z zakresu świadczenia usług bankowości inwestycyjnej w przedstawianiu inwestorom instytucjonalnym i zamożnym osobom fizycznym w Polsce najbardziej atrakcyjnych ofert akcji spółek z Ameryki Północnej. Planujemy wzmocnienie relacji z inwestorami instytucjonalnymi w Polsce poprzez dostarczanie im projektów, starannie wyselekcjonowanych przez nas i naszych partnerów z USA. Jednocześnie, spółki z Ameryki Północnej uzyskają dostęp do środków z polskich funduszy inwestycyjnych i emerytalnych, których łączna wartość przekracza 100 mld USD" - powiedział wiceprezes Graviton Capital Wojciech Gudaszewski, cytowany w komunikacie.

Graviton Capital nawiązał strategiczną współpracę z dwoma doświadczonymi partnerami ze USA: Davidem Waldmanem oraz Andrew Filipkiem. Wspierać oni będą Graviton w procesie selekcji i oceny atrakcyjności poszczególnych ofert akcji spółek z Ameryki Północnej oraz w budowie sieci konsorcjów sprzedażowych organizowanych z wiodącymi bankami inwestycyjnymi ze Stanów Zjednoczonych, podano również.

"Na najbliższym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Graviton Capital przewidziane jest rozpatrzenie uchwały zatwierdzającej nową emisję akcji dla obecnych i przyszłych partnerów strategicznych z USA (Davida Waldmana, Andrew Filipka i banków inwestycyjnych ze Stanów Zjednoczonych) oraz dla inwestorów instytucjonalnych z Polski (funduszy inwestycyjnych i emerytalnych)" - czytamy dalej.

David Waldman zostanie wkrótce powołany do składu zarządu spółki i będzie pełnił funkcję wiceprezesa zarządu oraz dyrektora ds. budowy konsorcjów sprzedażowych (Syndicate Manager). Posiada on blisko dwudziestoletnie doświadczenie w zakresie rynków kapitałowych, obejmujące imponujące osiągnięcia przy współpracy ze spółkami prywatnymi oraz giełdowymi, zwłaszcza w sektorze life sciences i clean technologies. W roku 2006 założył Crescendo Communications LLC - firmę świadczącą usługi z zakresu doradztwa kapitałowego i relacji inwestorskich z siedzibą w Nowym Jorku i oddziałami w Europie oraz Azji. Waldman wspierał spółki z Ameryki Północnej, w tym Milestone Medical i Perma-Fix Medical, w procesie pozyskiwania kapitału akcyjnego od inwestorów z Europy oraz dotacji z Unii Europejskiej. Jest również partnerem i dyrektorem inwestycyjnym Astoria Capital (w trakcie zmiany nazwy na Quark Ventures).

Andrew Filipek zajmuje stanowisko dyrektora ds. rynków międzynarodowych w Graviton Capital. Pełni również funkcję prezesa zarządu spółki Filipex Enterprises, Inc. oraz wiceprezesa zarządu Wedbush Europe Sp. z o.o., europejskiego oddziału wiodącego banku inwestycyjnego z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Filipek od ponad 20 lat wykazuje się dużą aktywnością na światowych rynkach finansowych i utrzymuje relacje biznesowe z wiodącymi bankami inwestycyjnymi, międzynarodowymi firmami asset management, firmami sporządzającymi raporty analityczne oraz agencjami relacji inwestorskich. Zapewnia wsparcie spółkom publicznym z całego świata w procesie pozyskiwania kapitału i promocji na rynkach finansowych. Przez ponad 10 lat Filipek zarządza niezależnymi oddziałami firm brokerskich w San Francisco nadzorowanymi przez FINRA, podano w materiale.

Graviton Capital jest jednym z wiodących domów maklerskich w Europie Środkowej i Wschodniej, świadczącym usługi bankowości inwestycyjnej. Spółka jest notowana na GPW. Przez ostatnie 10 lat Graviton Capital wprowadził na warszawską giełdę ponad 50 spółek, w tym z Ameryki Północnej oraz zorganizował dla swoich klientów finansowanie o wartości przekraczającej 500 mln zł, korzystając zarówno z rynku publicznego, jak i prywatnego - private equity i venture capital.