Gracze rynkowi optymistycznie przyjmują też środowe dane makro z USA i komentarze przedstawiciela Fed.

Zamówienia na dobra trwałe w USA w lipcu wzrosły mdm o 2,0 proc., po tym jak w czerwcu wzrosły o 4,1 proc. mdm po korekcie - podał w środę Departament Handlu USA. Analitycy oczekiwali, że zamówienia spadną o 0,4 proc. mdm.

W środę też przewodniczący oddziału Fed z Nowego Jorku, William Dudley ocenił, że w porównaniu do okresu sprzed kilku tygodni spadło przekonanie co do zasadności podwyżki stóp procentowych w USA we wrześniu.

Dudley dodał jednocześnie, że ostatecznie o decyzji w sprawie wrześniowej podwyżki mogą zdecydować dane makro, jakie pojawią się do czasu wrześniowego posiedzenia oraz rozwój sytuacji na światowych rynkach finansowych.

"Solidne dane makro z USA, a do tego wysiłki podejmowane w Chinach przez bank centralny i sygnały z Fed, że może nie być wrześniowej podwyżki stóp procentowych, pomagają rynkom" - wskazuje Jasper Lawler, analityk rynkowy w CMC Markets.

"Niepokój na rynkach jednak jeszcze się utrzyma, zanim nie będzie oznak, że rynek doszedł do dna" - dodaje.

Peter Braendle, zarządzający Zueecher Kantonalbank w Zurychu ocenia, że spadki na giełdach podczas poprzednich sesji stworzyły teraz okazję dla inwestorów.

"Te zniżki dają graczom rynkowym dobre ceny akcji w Europie. Sytuacja gospodarcza poprawia się, a to pomaga spółkom i wyniki kwartalne są OK" - podkreśla.

O 14.30 na rynku pojawią się informacje z USA o PKB w II kw. i liczbie zarejestrowanych nowych bezrobotnych w tygodniu zakończonym 22 sierpnia.

W USA rozpoczyna się 3-dniowe doroczne sympozjum gospodarcze w Jackson Hole, podczas którego zaplanowanych jest szereg wystąpień przedstawicieli największych banków centralnych na świecie, ministrów finansów, przedstawicieli środowisk akademickich i uczestników rynku. Podczas tej imprezy mogą paść ważne dla rynków sugestie. W imprezie w tym roku nie weźmie udziału szefowa Fed Janet Yellen.

Poniżej indeksy w Europie - godz. 12:10

Indeks Kraj Wartość (pkt.) 1D (%)
Euro Stoxx 50 Strefa euro 3269,10 3,10
DAX Niemcy 10304,28 3,07
FTSE 100 W.Brytania 6120,09 2,36
CAC 40 Francja 4635,95 3,00
IBEX 35 Hiszpania 10246,80 2,63
FTSE MIB Włochy 22004,41 2,47

>>> Czytaj też: Warszawa wygrała na chińskim kryzysie? Inwestorzy mogą przenieść się z Chin do Polski