Do wspólnej walki z terroryzmem wezwał przywódców krajów WNP prezydent Rosji. Władimir Putin oświadczył, że operacja prowadzona w Syrii przeciwko Państwu Islamskiemu już przynosi realne efekty. Przypomniał, że rosyjskie lotnictwo ściśle współpracuje z syryjską armią i - jak przekonywał - każde bombardowanie jest uzgadniane przez ekspertów obu krajów.

>>> Czytaj też: Ciężkie walki w pobliżu Aleppo w Syrii. Rosja uderza w rebeliantów

"Zniszczyliśmy dziesiątki punktów dowodzenia, magazynów broni, ciężkiego sprzętu i setki terrorystów" - relacjonował przebieg operacji Władimir Putin. Podkreślił, że Moskwa opowiada się za stworzeniem maksymalnie szerokiej koalicji do walki z Państwem Islamskim. Ostrzegł także przed rozprzestrzenianiem się terroryzmu w regionie centralnej Azji, zaznaczając, że niepokojąca, wręcz krytyczna sytuacja jest obecnie w Afganistanie. Zauważył przy tym, że po stronie dżihadystów walczy obecnie około 7 tysięcy obywateli państw zrzeszonych w WNP.

Między innymi dlatego liderzy tych krajów przyjęli dziś w Astanie deklarację o wspólnej walce z terroryzmem i porozumienie o zasadach współpracy wojskowej do 2020 roku.