Dzięki napływowi funduszy unijnych firmy rozpoczną w 2016 roku zmasowane rekrutacje, co jeszcze poprawi sytuację pracowników z branży budowlanej, informuje Rzeczpospolita.

Według prognoz agencji zatrudnienia Adecco specjaliści i menedżerowie z branży budowlanej będą mogli w najbliższych latach przebierać w ofertach pracy, choć już dzisiaj ich sytuacja jest bardzo dobra. Rynkowi pracownika w budownictwie sprzyja boom na budowę mieszkań, biur i magazynów.

Firmy tego sektora najczęściej poszukują handlowców i inżynierów. Jednak zdaniem ekspertów Adecco przedsiębiorstwa dopiero zbierają siły przed prawdziwym boomem inwestycyjnym. Poszukiwani są nie tylko specjaliści z uprawnieniami, tacy jak spawacze, ale także mniej wykwalifikowani pracownicy oraz specjaliści z działów wsparcia działalności, takich jak HR czy finanse.

Niektóre firmy już w tej chwili zauważają niedobór wykwalifikowanych pracowników na rynku – W energetyce czy na kolei przez wiele lat nie było dużych inwestycji, dlatego też nie było potrzeby kształcenia specjalistów – mówi Joanna Makowiecka-Gaca, prezes Polimeksu-Mostostalu – Dziś jest ich zdecydowanie za mało.